Ледовете в Северния ледовит океан достигнаха тази зима най-малката си площ от 38 години насам, което е знак за ускоряване на затоплянето на климата, считат учени.
Още: Мозъкът на хората, които бягат маратони, се самоизяжда
Още: Децата, заразени с морбили, получават "имунна амнезия"
Площта на ледената покривка в разгара на зимния сезон е най-малка за трета поредна година от началото на измерването й със сателит през 1979г. Това се казва в съобщение на НАСА и Американския център за снега и ледовете / NSIDC/, цитирано от БГНЕС.
Това не е изненадващо, като се има предвид, че 2016 година беше най-топлата регистрирана на планетата, отбелязвайки трети пореден годишен рекорд за високи температури. Това е безпрецедентен факт, откакто се събират данни за средните годишни температури от 1880 година.
Зимната арктическа ледена покривка на 7 март достигаше 14.42 кв. км. Това е максималната й повърхност за 2017г., преди да започне да се топи в началото на пролетта. През 2015 тя е била с максимална площ от 14.51 кв. км, а през 2016 – с 14.52млн. кв. км.
Още: Учени възлагат големи надежди на бебето мамут Яна (ВИДЕО)
Още: Учени посочиха идеалната височина спрямо пола и възрастта
Учените от NSIDC (National Snow and Ice Data Center) обясняват този феномен с много топли есен и зима. Температурата на повърхността на Северния ледовит океан е с 2,5 градуса по Целзий над средното.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зелената Сахара е била обитаема, но изолирана
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април