Надпреварата за създаване на ваксина против COVID-19 върви с пълен ход и Русия възнамерява да я спечели. Руските учени се надяват през следващите няколко месеца да подарят на света средство за ефективно лечение на коронавирус, съобщи Ален Барлюе от френското издание Le Figaro.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Руските експерти се съревновават със своите американски и европейски колеги, които също активно работят над проблема, което много напомня миналото съперничество от времето на Студената война.
В авангарда на съревнованието се намира лаборатория от времето на СССР, намираща се недалеч от Новосибирск. Единствен по рода си и дълго време останал секретен, научният център "Вектор" е създаден за бактериологична война. За него почти няма информация. Сега официално се нарича Държавен научен център по вирусология и биотехнологии.
На 7 април Ринат Максютов, генерален директор на лабораторията, обявил, че в самия край на юни може да се премине към първата фаза на клиничните изследвания на 3 потенциални ваксини на 180 доброволци. Тези изследвания ще бъдат предшествани от ускорен изпитания на лабораторни животни, заявил Ринат Максютов след видеоконференция с Владимир Путин.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
До края на април учените трябва да проведат "доклинични изследвания" на "перспективни" прототипи на ваксините. Това би трябвало да позволи разработването на готови за употреба дози, които отначало ще бъдат тествани на зайци, мишки и други животни, а след това на хора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Според Максюков, "Вектор" вече е създал десетки ваксини и разполага с технологии и опит, позволяващи максимално да се съкратят предварителните етапи на доклиничните изследвания. Това дава надежда още в следващите месеци да бъдат приети надеждни мерки в борбата с коронавируса.
"Вектор" е разположен на 30 км от Новосибирск. Заобиколен е от високи бетонени стени с бодлива тел под постоянно видеонаблюдение. На редките снимки учените са в защитно снаряжение, приличащо на скафандри за космонавти.
Бившият научен център за разработка на биологическо оръжие от съветската епоха е една от двете научни структури в света, (другата е в Атланта, САЩ) разполагащи с образци от "черна" едра шарка и колекция от страшния вирус "ебола".
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
През 1974 г. в СССР е създадено обединението "Микробиопром". Това е цял промишлен отрасъл, обединяващ най-успешните биотехнологични лаборатории в страната, включително "Вектор". Тогава е планирана подготовка за бактериологична война със Запада.
За построяването на научния център са привлечени затворници. Строежът е започнал в голо поле, недалеч от "закритото" научно градче Колцово. Отначало е планирано построяването на 100 сгради.
Известни са два нещастни случая със смъртоносен изход в резултат на заразяване в центъра. През 2004 г. по време на опити се заразила лаборантката Антонина Преснякова, която е погребана в цинков ковчег, за да бъде избягнато по-нататъшно заразяване. Преди няколко години същата участ постига младия учен Николай Устинов. Той случайно си убол пръст, докато вземал кръв от заразено морско свинче. Приживе той си водел дневник, но след смъртта му неговият ноутбук е изгорен.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 11 април"
Превод: Ганчо Каменарски