Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колесници от I хилядолетие пр.н.е. с впрегнати коне са открити в Китай

26 април 2023, 07:50 часа • 5100 прочитания

Археолози откриха яма с пет колесници при разкопки в китайската провинция Гансу. Четири от тях били впрегнати с двойки коне, принесени в жертва на възраст от седем до девет години. Под тези колесници изследователите открили погребенията на седем души, извършени през I хилядолетие пр.н.е. – в самия край на бронзовата епоха. Това става ясно от статия, публикувана в списание Antiquity.

Опитомяването на коня е важна страница в историята на човечеството. Това повишило мобилността, подобрило търговските и културните връзки, променило стопанския живот и военните дела. Предполага се, че първоначално конете са били опитомени заради месо и мляко. Но съвсем наскоро антрополозите стигнали до извода, че още в зората на опитомяването (преди около пет хиляди години) носителите на Ямната култура са яздели коне: Най-древните ездачи препускали из България преди 5000 години

Генетични данни сочат, че всички съвременни домашни коне произхождат от популация, чиято прародина е в понтийско-каспийската степ, откъдето са се разпространили в различни региони след 2200 г. пр.н.е. Най-старите и най-убедителни доказателства за използването на колесници, в които са били впрягани коне, принадлежат към малко по-късно време: паметници на Синтащинската култура. Доста бързо тази иновация се разпространила и в други региони.

Група археолози и палеозоолози от Китай и САЩ, ръководени от Юе Ли от Северозападния университет в Сиан, са изследвали древни свидетелства за използването на колесници на територията на Китай.

Учените отбелязват, че опитомените коне се появяват за първи път в средното течение на река Хуанхъ в края на II хилядолетие пр.н.е., когато е съществувала държавата Шан (около 1600 – 1046 г. пр.н.е.). В същото време конете започват да се използват като част от погребалния ритуал, когато за тях се изграждат отделни ями, където животните се полагат със или без колесници. Тази практика придобива още по-голямо значение в епохата Джоу (XI – III в. пр.н.е.).

Древните шумери използвали хибридни бойни магарета

По време на разкопки в археологическия обект Шиджа, разположен в провинция Гансу, изследователите открили голяма яма. В нея се намирали пет колесници, четири от които били теглени от чифт коне. Под впрегнатите колесници археолозите открили и недълбоки гробове на седем души, които били положени в дървени ковчези. Типологичният анализ на откритите артефакти позволил да се датира този обект към VII – VI век пр.н.е. Радиовъглеродното датиране показва средата на I хилядолетие пр.н.е.

Тогава палеозоолозите изследвали останките на конете. Всички индивиди, чиито пол и възраст можело да бъдат определени, се оказали на възраст от 9 до 12 години. По техните зъби и кости учените открили аномалии, които довели до заключението, че всички коне са били използвани като впрегатни животни. Възможно е откритите коне да са били обучени да теглят колесници от малки. А в разцвета на силите си те били избрани за ритуално погребение заедно с мъртвите хора.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес