Вкаменил се праисторически организъм, открит през 2017 г., накара учените да заключат, че яйцата са съществували много преди първите животни, което предполага, че са се появили преди пилето. Chromosphaera perkinsii, едноклетъчен организъм, открит на Хаваите, се е появил за първи път преди най-малко милиард години и е претърпял клетъчно делене, за да произведе нещо, наподобяващо предшественик на яйцеклетка.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Учени от университета в Женева откриха, че този организъм е образувал многоклетъчни структури, които поразително приличат на животински ембриони. Резултатите, публикувани в списание Nature, показват, че яйцата са съществували много преди появата на първите животни - така The Independent обобщава откритието, предаде БГНЕС.
"Въпреки че Chromosphaera perkinsii е едноклетъчен вид, това поведение показва, че многоклетъчните процеси на координация и диференциация вече са присъствали в този вид, много преди първите животни да се появят на Земята", каза водещият автор на изследването Омая Дудин.
Още: Как улична котка става космонавт преди 61 г. (ВИДЕО И СНИМКИ)
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Отбелязва се, че едноклетъчни форми на живот, като дрожди или някои бактерии, са се появили на планетата много преди многоклетъчните организми като животните, които са се развили от едно яйце в сложни същества. Този процес на развитие на ембриона следва много специфични стъпки, за които е известно, че са изключително сходни между животинските видове. Учените подозираха, че този процес се е развил много по-рано, много преди появата на животните. Но как точно е станал този преход от едноклетъчни видове към многоклетъчни организми все още е много слабо изучено.
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
В новото си проучване учените оцениха прародителската форма на живот наорганизма C perkinsii, която се е отделила от животинската линия преди повече от милиард години, и направиха ключови прозрения за механизмите на прехода към многоклетъчни форми на живот. Те научиха, че след като C perkinsii достигне максималния си размер, елементите на организма се разделят, без да растат повече, и образуват многоклетъчни колонии, които наподобяват ранните стадии на животински ембриони. Колониите, състоящи се от най-малко два различни типа клетки, са се запазили около една трета от техния жизнен цикъл. Умените твърдят, че начинът, по който тези колонии се разделят, с ясно изразена триизмерна структура, "поразително напомня" за ранните етапи на животинско ембрионално развитие.
Още: На 1 петел - колко кокошки се падат?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Въз основа на това откритие изследователите по проекта казват, че генетичните инструменти, необходими за "правенето на яйца", са съществували много преди природата "да изобрети пилетата" преди повече от милиард години.
Съществува обаче възможност механизмите, лежащи в основата на многоклетъчното развитие, да са се развили отделно в C perkinsii. Изследователите споделиха, че се надяват по-нататъшните изследвания на организма да разкрият кой вариант е по-вероятен.
Марин Оливета, друг автор на изследването, обясни: "Вълнуващо е, че вид, открит толкова наскоро, ни позволява да се върнем назад във времето с повече от милиард години".
Още: Видове кокошки и техните особености