Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Когато не гледате към Луната, сигурни ли сте, че тя все още е там?

13 ноември 2021, 09:25 часа • 13968 прочитания

Има стар философски въпрос за дърво в гората. Пада, без никой наоколо да го чуе, но произвежда ли звук? Попитайте квантовите физици и те ще ви кажат, че е имало звук – но не може да сте сигурни, че дървото е било там, пише NewScientist.

Илюзия ли е Вселената?

Квантовата механика отдавна е разширила границите на нашето разбиране за реалността в най-малките й мащаби. Многобройни експерименти са показали, че частиците се разпростират като вълни, например, или изглеждат сякаш са на повече от едно място наведнъж.

В квантовия свят знаем само вероятността нещо да се появи на едно или друго място – когато го погледнем, едва тогава заема определена позиция. Това е обезпокоявало Алберт Айнщайн. Той казвал, че му харесва да мисли, че Луната е там, макар и да не гледа към нея.

Сега нов клас експерименти подлагат на изпитание убеждението на Айнщайн, наблюдавайки дали квантовата странност се простира отвъд малкия свят на кварки, атоми и кюбити, в ежедневния свят на маси, столове и... ами, Луни.

В плен на илюзията време

Тези експерименти не само изследват дали има твърда граница между квантовия и класическия свят, но също така и истинската природа на реалността. Ако работата върви така, както някои теоретици очакват, тя може просто да ритне стола под краката на едно от най-твърдите ни убеждения: че нещата съществуват, независимо дали ги гледаме.

Яна Михайлова
Яна Михайлова Отговорен редактор
Новините днес