Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Когато Мъртво море отстъпва, се появяват странни кратери

22 ноември 2021, 06:45 часа • 17756 прочитания

В красивия курорт Ейн Геди в Израел през 60-те години на миналия век почиващите можели да лежат близо до отопляеми басейни и след това да се потопят във водите на Мъртво море. Оттогава обаче солените води се оттеглят, разкривайки странни кратери.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Мъртво море умира

Мъртво море, впечатляващо езеро насред пустинята между Израел, Йордания и Западния бряг на река Йордан, заобиколено от отвесни скали от запад на изток, от 1960 година е загубило една трета от своята площ. Сините води отстъпват с около метър всяка година, оставяйки „лунен“ пейзаж след себе си – земя, побеляла от сол и зейнали падини, пише The Epoch Times.

На бреговете на езерото фуниите се множат

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

„Един ден, ако остане поне малко вода, в която да намокрите краката си, ще имате късмет – казва Елисън Рон, жителка на Ейн Геди. – Ще останат само фунии.“

Кратерите може да се образуват за части от секундата и имат дълбочина повече от 10 метра, а за последните 20 години броят им на бреговете на езерото се е увеличил.

Учени намериха в Мъртво море минерал, откриван досега само в метеорити

Отстъпвайки, солените води оставят подземни солени залежи. Когато вали дъжд, прясната вода се просмуква в почвата и разваря солта. Без да има опора, земята над тях може да пропадне и да се образуват карстови фунии.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Туристически комплекс се е превърнал в град-призрак

Няколко километра на север цял туристически комплекс се е превърнал в град-призрак, обезобразен от кратери и ограден. Пътищата са разрушени, стълбовете за лампи са съборени, финиковата плантация е изоставена, а вложените милиони шекели просто са изчезнали.

Хиляди кратери са се образували от двете страни на Мъртво море според Итай Гавриели, изследовател от Геологическия институт на Израел. Тези „опасни“, но „уникални и красиви“ кратери са пряк резултат от пресъхването на езерото от 70-те години на миналия век, поради въздействието на отвеждането на води от река Йордан и интензивния добив на полезни изкопаеми.

„Отмъщението на природата“

Според Гидон Бромберг, директор на израелската неправителствена организация Ecopeace, кратерите са „отмъщението на природата“ в отговор на „неуместни човешки действия“. Неговата организация, състояща се от израелски, палестински и йордански учени, настоява за засилване на опресняването на водите в Средиземно море, за да се намали натискът над Тивериадското езеро и река Йордан, които биха могли да попълват запасите на Мъртво море.

Израел, Йордания и Палестина спасяват Мъртво море

В отговор на въпрос на AFP Министерството на водните ресурси и напояването не е описало подробно решенията, които биха могли да спасят Мъртво море, но считат, че е необходимо да се „привлече вниманието на света за търсене на разумни решения“.

През юни Йордания, изпитваща остър дефицит от вода, се е отказала от идеята за строителство на канал от Червено до Мъртво море съвместно с Израел и палестинците. Вместо това Аман е предпочел да построи опреснителен завод за увеличаване на запасите от питейна вода.

Мъртво море се нуждае от милиарди кубически метра вода на година

Но дори каналът да беше построен, той не би могъл да спаси езерото, отбелязва Еран Халфи, хидролог от Института за екологични изследвания в Арава.

Канал ще свързва Червено и Мъртво море

„Дефицитът на вода в Мъртво море е един милиард кубически метра на година, а каналът би позволил да се привлекат 200 милиона кубически метра“, обяснява той.

Но нима Мъртво море е обречено на изпарение? Според учените този процес е неизбежен, или поне в близките сто години, и карстовите фунии ще растат. Но след това езерото може да постигне равновесие, тъй като със съкращаване на площта на неговата повърхност водата ще става по-солена, а изпаренията ще се забавят.

„Човекът се намеси в природата“

Елисън Рон от Ейн Геди не се вълнува дали Мъртво море ще постигне равновесие след сто години, тъй като посредством отвеждането на води и строителството на заводи „човек се е намесил в природата“.

„Трябва да ни е срам, че сме позволили това да се случи“, отбелязва тя.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес