Когато Винсент ван Гог рисува „Звездната нощ“ преди 135 години, той улавя субективно усещане за небесата. Но както се оказва, истинската наука също е отразена в емблематичното произведение, разкрива ново изследване.
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
През 1941 г. руският математик Андрей Колмогоров полага основите на съвременното разбиране за турбулентността. Но нов анализ на това, което Ван Гог е нарисувал повече от половин век по-рано, публикуван в списание Physics of Fluids, разкрива, че вълнуващото се, завихрено небе, изглежда, подсказва подробно разбиране на физиката на турбуленцията.
Учени откриха още една неизвестна картина на Ван Гог
„Атмосферата е бурна. Облаците са сложни и хаотични поради тази турбуленция“, казва пред Inverse Франсоа Шмит, професор-изследовател в Лабораторията по океанология и геонауки във Вимерьо във Франция и съавтор на новата статия.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Сега учените са анализирали картината на Ван Гог, за да разкрият това, което те наричат „скрита турбуленция“ в изображението на небето от художника.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Yinxiang Ma et al. / Physics of Fluids, 2024
„С цифрова картина с висока разделителна способност успяхме да измерим точно типичния размер на щрихите и да ги сравним с мащабите, очаквани от теориите за турбулентността“, обяснява съавторът на изследването Йонсианг Хуанг.
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Още: Доказано: Самотните жени са по-щастливи от самотните мъже
Изследователи, специализиращи в движението на флуиди, сравняват мазките на четката в картината с листа, въртящи се във фуния от вятър.
Учените са изследвали специално пространствения мащаб на 14-те основни въртящи се форми на картината. От тези внимателни наблюдения те оценили формата, енергията и мащаба на атмосферата, изобразена на картината.
Проучването е установило, че картината е в съответствие с правило във физиката, известно като закон на Колмогоров, което предсказва движението на атмосферата.
Учените казват, че внимателното използване на мащаба и яркостта от страна на художника „улавя точно“ правилата зад турбуленцията в атмосферата и каскадното преливане на енергия във въздушното движение от малки към големи мащаби.
Изследователите открили, че някои от законите, които се прилагат във физиката на истинското небе, се прилагат и в изображението на художника.
Легендарният художник, изглежда, е уловил множество измерения на физиката с „изненадваща точност“ според изследователите.
Откриха дърво, рисувано от Ван Гог часове преди смъртта му
„Точното представяне на турбуленцията от Ван Гог може да е поради изучаване на движението на облаците и атмосферата или вроден усет за това как да се улови динамиката на небето“, казва д-р Хуанг.
„Това разкрива дълбоко и интуитивно разбиране на природните феномени“, допълва той.