Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как планктонът изяжда пластмасовите ни боклуци (Видео)

08 юли 2015, 15:45 часа • 11245 прочитания

Учените за първи път успяха да запишат на видео как зоопланктонът (микроскопични морски организми) се храни с пластмасови боклуци. Видеото е получило наградата Atkins CIWEM като филм на годината за околната среда, съобщава New Scientist.

Режисьорът Верити Уайт (Verity White) е записала филма под микроскоп в Плимътската лаборатория по океанология. Учените посипали копеподи (ракообразни с дължина няколко милиметра) с миниатюрни (7-30 микрометъра) топчета от флуоресцентен полистирол и наблюдавали какво количество вещество попада в организма на животните.

В естествена среда представителите на зоопланктона се хранят с водорасли. Движейки крайници, те „карат“ водата да им донесе храната. Животните избират необходимите им видове с помощта на химични и тактилни рецептори.

Тези рецептори обаче не им пречат да поглъщат пластмасата. Видеото е заснемано около три часа и през цялото това време флуоресцентните топчета влизали и излизали от организма на копеподите.

По наблюдения на биолога Матю Коул понякога животните отделят пластмасата след няколко часа, но при липса на достъп до хранителни ресурси този срок може да се разтегли до пет-седем дни. Пластмасата също пречи на нормалната дейност на организъма – копеподите започват по-бавно да преработват водораслите, което влияе негативно на тяхното оцеляване.

През декември 2014 г. учените изяснили, че в Световния океан се намират поне 5,25 трилиона пластмасови частици, които тежат около 269 000 тона. В крайбрежните води преобладават по-големите парчета, а в открития океан – микрофрагментите. Учените смятат, че океанските течения работят като мелачки и раздробяват пластмасата, допълва Lenta.ru.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес