Заради недостиг на сън могат да възникнат проблеми с вниманието и усвояването на информация, а също с краткосрочната памет, обясняват сомнолози от Швеция. За начините за борба с недоспиването, включително и съвет да се излиза на свеж въздух, разказват Сусана Йернелев и Юн Акселсон, съобщава Dagens Nyheter, цитиран от Lenta.ru.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
„Животът изглежда по-сложен от обичайното и често човек изобщо не иска да е буден. Ако вие психологически като цяло не сте в добра форма, на фона на недоспиването това става особено очевидно“, разказва Йернелев.
Тя добавя, че преди сън е необходимо да отстраним часовника и телефона. Постоянно да гледаме циферблата и да мислим колко бързо лети времето, е допълнителен стрес за организма. Специалистът препоръчва да не се въртим в леглото, когато дълго не можем да заспим. Най-добрият начин да се пребори безсънието е да станем и да се занимаваме с нещо спокойно, за да не се превръща мястото ни за сън в стресов фактор.
Според Акселсон най-големи са последиците от недоспиването за чувствителните хора, на които винаги е трудно да се съсредоточат. За да се реши проблемът с недоспиването, сомнологът препоръчва кафето да се пие стратегически – тоест да се консумира, преди човек да се заеме с особено важна работа. Освен това е необходимо постоянно да се диша свеж въздух или ако има възможност, да се отдели време за кратък сън от 5 до 30 минути.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
„Най-новите изследвания сочат, че по време на сън мозъкът се освобождава от остатъчните продукти и продължителното недоспиване става рисков фактор за развитие на болест на Алцхаймер. Но колко е голям този риск, засега не може да се каже“, добавя специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид