Ако сте болни, не консумирайте алкохол, дори и по изключение по време на коледните и новогодишни празници, съветва д-р Татяна Кусайко – заместник-председател на комисията по социални въпроси в Съвета на федерацията на Русия.
Още: Мозъкът на хората, които бягат маратони, се самоизяжда
Още: Децата, заразени с морбили, получават "имунна амнезия"
Алкохолът оказва краткотрайно и продължително въздействие практически върху всеки орган в човешкото тяло. Като правило, не съществува „безопасно ниво на консумация на алкохол“, припомня експертът.
Прекалената употреба на алкохол отслабва имунната система, което на свой ред намалява способността на организма да се противопостави на инфекциозните заболявания. Това е един от рисковите фактори за развитие на остър респираторен дистрес синдром, който е едно от най-тежките усложнения при COVID-19, предаде БГНЕС.
В никакъв случай не пийте алкохол, ако вземате лекарства, които въздействат върху централната нервна система, предупреждава д-р Кусайко. Такива са болкоуспокояващите и сънотворните препарати.
Още: Учени възлагат големи надежди на бебето мамут Яна (ВИДЕО)
Още: Учени посочиха идеалната височина спрямо пола и възрастта
Обикновено при домашно лечение от коронавирус лекарите изписват лекарства, които пациентът приема самостоятелно. Ако в комбинация с тях се пие алкохол, това променя действието на който и е медикамент.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зелената Сахара е била обитаема, но изолирана
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април
Ако в организма има етилов алкохол и продуктите от неговото разграждане, лекарствата не работят както трябва или изобщо не действат.
Част от алкохола се екскретира чрез белите дробове, което ги прави по-уязвими, което трябва да се избягва при коронавирусна инфекция, предупреди депутатът. При повишена температура се ускорява пулсът, а алкохолът може да доведе до допълнително натоварване на сърцето, което да наруши нормалния му функциониране и да доведе до животозастрашаваща аритмия.
Консумацията на алкохол влошава протичането на което и да е инфекциозно заболяване. Кусайко препоръчва да се изключи употребата на спиртни напитки и по време на първия етап на възстановителния процес. Заради заболяването съдовете са били подложени на сериозна вирусна атака, затова трябва да ги щадим и да не ги натоварваме допълнително с алкохол.
Още: Ново изследване: Децата на разведени родители са с цели 61 % по-висок шанс за инсулт
Още: Научно изследване определи най-красивото име в света
Изобщо, консумацията на алкохол в малки количества могат да си позволят само здрави хора, смята лекарят.
Освен това има значение и качеството на спиртните напитки, за да се избегнат алкохолни отравяния по време на празниците.