Сериозно внимание и обширен материал за организирания от Българското дерматохирургично дружество (БДДХ) годишен конгрес има от известеното списание Dermatology Reports. Там беше публикувана голяма статия, която се съсредоточава върху голямата тема за рака на кожата и специализираните данни, методи за лечение и дискусии в рамките на IV-тия конгрес на БДДХ. В материала е обърнато и сериозно внимание и на темата за страничните ефекти от сартаните (клас лекарства за кръвно) и рискът при продължителна употреба те да повлияят за развитие на меланома.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
ОЩЕ: Нови сигнали и данни за канцерогенен ефект от клас лекарства за кръвно
Actualno.com потърси проф. д-р Георги Чернев, ръководител на кожната клиника в МВР болница, за коментар относно статията в Dermatology Reports:
Проф. Чернев, поредно международно списание - този път италианско, отразява конгреса на БДДХ от 12 март 2022 като отново се обръща внимание на патогенезата на меланома, нитрозамините в лекарствата за кръвно и иновативното лечение на меланома. Как ще коментирате?
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Интересът е събуден! Част от Европейската дерматологична школа лека-полека излиза от летаргичния си сън и се сблъсква с проблемите, касаещи патогенезата и хирургичното лечение на кожните тумори. И това е добре.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Въпросите и дилемите обаче все още стоят пред клиницистите. Тези теми не могат да бъдат игнорирани за продължителен период и предполагам, че това списание няма да е и единственото, което ще ги осветли!
Италианското дерматологично съсловие е сред едно от най-силните и влиятелните в научните среди. Фактът, че отразяват наш конгрес говори много. За нас, но и за тях самите - вече не сме сами!
Новите идеи се сблъскват със статуквото. Изисква се постоянност и себераздаване, ако искаме да сме успешни.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Доста време вече продължава тази борба, за да се обърне внимание на трудовете Ви?
Наблюдаваме известна доза повтаряемост на събитията и мисля , че това е важно. Особено по отношение на двете теми - нитрозамини и рак на кожата и персонализирана едноетапна меланомна хирургия.
Не би следвало да бъде игнориран и фактът, че в близкото минало 2 наши конгреса бяха отразявани в американско дерматологично списание с висок фактор на значимост именно поради иновативността на лекциите и българските идеи - ТУК и ТУК!
Различната гледна точка изисква съответно и определено време за осмисляне и възприемане. Периодът на осъзнаване не винаги е кратък.
Имайки предвид участието на доста млади лекари на конгреса, това не е ли определено повод за гордост? Нов път и визия за младите лекари?
Би следвало да сме горди с всичко случващо се по тази тема - с международното признание, което получава конгресът ни, младите хора, желанието за иновации и промени.
Да, признанието е и за по-младите ни колеги, по отношение на тяхното желание за реализация и стремеж към бърза еволюция. И някои от тях постигат това в определено кратки срокове. В завидно кратки срокове бих казал. Но трябва да има и постоянство. А това изисква много усилия. Първоначалният ентусиазъм не трябва да угасва. Динамиката на работния ритъм и сроковете за реализация понякога са убийствени, а възвръщаемостта на инвестициите не винаги е материална и не настъпва веднага. За много млади хора това е проблем…
Все още не се говори много по темата за нитрозамините в медиите, не мислите ли?
Би било по-полезно за пациентите да има по- голяма гласност и чуваемост.Но всяка медия определя своите приоритети самостоятелно.
За да оставиш някаква трайна следа като официоз, би било редно да се занимаеш и с нещо по-нестандартно за голяма част от сегашното ни общество, като например да се фокусираш върху истината и търсиш решения. Правилни решения.
Уморен ли сте вече?
За жалост един мой бивш шеф навремето беше казал следното: "Добрата новина не е новина. Лошата новина е новина" И мисля, че се оказва прав.
Разгадаването на патогенезата на една от най-страшните неоплазми - меланомът, както и иновативното му и щадящо лечение остават наш приоритет в близките години.
На моменти има и периоди на умора, но важно е посоката да е правилна. Бъдещето ще покаже..
Проф. Георги Чернев: Предстои 5-ти конгрес на Българското дерматохирургично дружество