Екип полски археолози отдавна провежда разкопки в древния храм на жената фараон Хатшепсут в Египет. Наскоро учените са открили неизвестна гробница, която се оказала „сметище“ от древни артефакти.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Учените открили неизвестната гробница в скала по време на реставрационни работи. До този момент тя не била разглеждана, тъй като археолозите се опасявали, че нейното отваряне може да провокира срутване на целия храм.
След специални укрепителни работи по конструкцията изследователите надникнали вътре и открили… бунище. Сред боклуците били открити както ценни артефакти, така и елементи от самата гробница. Анализът установил, че самата гробница е с около 500 години по-стара от храма на Хатшепсут.
„Гробницата е била разграбена още в древността – казва д-р Патрик Чудзик, ръководител на изследването. – Нейната украса вероятно е била много ценна. Гробницата е принадлежала на човек, тясно свързан с фараона Ментухотеп II. Възможно е това да е бил негов син или жена.“
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Разчиствайки развалините, археолозите са открили голям брой изрисувани съдове и купи, създадени много по-късно от времето, в което е построена гробницата. Както отбелязват авторите на откритието, истинска мистерия е как тези реликви са могли да попаднат вътре.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Самият погребален храм на Хатшепсут в Луксор е наричан още „най-свещен от свещените“ и е построен от самата жена фараон в периода 1478–1458 г. пр.н.е. Вграден е в северния край на варовиковите скали на Дейр ел-Бахри и в много отношения се различава от храмовете на останалите владетели. Той е така оригинален, както и личността на самата владетелка.
Хатшепсут е била омъжена за полубрат си Тутмос II и след смъртта му се качва на престола, като лишава от това право 12-годишния си доведен син Тутмос III. Обявява го за едноличен фараон, а тя самата управлява като негов регент. Половин година след това жреците я обявяват за пълноправен фараон. Царицата властва над Египет в продължение на около 21 години.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души