Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Еврокомисар се пази от Google, Facebook и Twitter като дявол от тамян

09 ноември 2017, 14:38 часа • 6334 прочитания

Дигитална икономика – това е едно от много силно налаганите послания на Европейския съюз вече от доста време насам. Но точно един от представителите на ЕС, отговорни за формирането на политиките му, се отклонява от общоприетите разбирания за технологичен напредък.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Маргрете Вестагер, европейският комисар по въпросите на конкуренцията, категорично отказва да използва ... Google! Тя няма профил в gmail и вместо Google, се уповава на по-малки като мащаб конкуренти на най-популярната интернет търсачка – Bing и DuckDuckGo. Причината – тези две търсачки засега не следят и упражняват толкова всеобхватен мониторинг на потребителите си.

Освен към Google, Вестагер има непоносимост и към Facebook, Twitter и WhatsApp, става ясно от материал на Politico. Еврокомисарят има профили в социалните мрежи, но в тях няма никаква лична информация и тя ги ползва основно по работа. Тя е инсталирала приложението WhatsApp на телефона си, но е блокирала опцията за създаване на списък на приятели. "Не желая да бъда тролена", уточнява Вестагер.

Еврокомисарят е категорична, че колкото повече опознава света на технологиите, толкова повече пази личната си неприкосновеност. "Трябва да разберем какво става, когато информацията се превръща във валута за частния сектор. Няма такова нещо като безплатен обяд – в крайна сметка потребителите трябва да платят", казва датчанката.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

В своя реч на филмов фестивал в Швейцария, Вестагер сравнява политиката на Google и Facebook със сюжета на българо-датския филм "Безбог". Филмът разказва за медицинска сестра, която краде личните карти на пациентите, за които се грижи и ги продава на черния пазар. "Никой няма да се съгласи да си даде доброволно медицинските данни или да се качи в кола, управлявана от изкуствен интелект, освен ако няма доверие на компанията, която го е направила. Доверието невинаги е налице. По-малко от 25% от европейците се доверяват на онлайн компании, че биха пазили личните им данни", заявява Вестагер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес