Ново изследване разкрива пряка връзка между подчертания спад на температурите и ограничения достъп до слънчева светлина и консумацията на твърди напитки. Защо пием повече алкохол през есента и зимата? Учените дават недвусмислен отговор.
Още: "Ще бъде изпепелена": Илон Мъск разкри колко време остава на Земята
Още: Забавните гримаси на котките, когато подушат нещо, си имат научно обяснение
Бутилка коняк при среща с приятел, ароматно греяно вино преди лягане и няколко "кръга" джин с тоник на фирмено коледно парти. Звучи познато? Тъй като навън става по-студено и вечерите стават по-дълги, колкото и пукането на огъня в камината, ние обичаме звука от отваряне на бутилка вино.
Както се оказва, общата тенденция да се консумира повече алкохол от септември до февруари е напълно научно обоснована. Последно изследване от Центъра за изследване на черния дроб в Питсбърг в Съединените щатите доказва тясната връзка между средната температура, интензивността на слънчевата светлина и консумацията на алкохол.
Резултатите от изследването (подкрепени от наличната информация от Световната здравна организация), публикувани в списание Hepatology, вземат предвид данни от 193 страни. Те разкриват, че студеният климат допринася за увеличаване на заболеваемостта от алкохолизъм. В страни с ниски температури също е установен висок процент на хората, страдащи от чернодробни заболявания.
Още: Изследване: Ледената покривка на Антарктида крие съществуването на тропическа гора
Още: Ново обяснение на гравитацията е стъпка към "Теорията на всичко"
"Резултатите от нашето изследване показват нещо, което всеки е усетил през последните десетилетия, но досега никой не го е доказал научно", обяснва д-р Рамон Баталер от университета в Питсбърг.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Котките може би пренасят вирус, от който се задава скорошна епидемия
Още: Бъдещето може да повлияе на миналото, твърди ново изследване
Не можело да пием дори мъничко, установиха учени
Алкохолът се нарича вазодилататор, което означава, че отпуска кръвоносните съдове и увеличава притока на топла кръв към кожата. Ето защо е по-вероятно да пием алкохол, когато ни е студено. Гореспоменатото изследване също така подчертава факта, че по-ниските температури също са свързани с по-високи нива на депресия, която от своя страна отдавна е свързана с повишена консумация на алкохол.