Около остров Закинтос ще продължи да има затихваща сеизмична активност. Това каза за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ проф. Димчо Солаков, заместник директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Областта при планината Вранча също е доста сеизмична област, допълни проф. Солаков, като уточни, че през последните 14 години е имало 5 земетресения с подобен на последното магнитуд.
"Районът на Вранча, в Румъния, е много специфичен. В света няма друга подобна област. Там стават земетресения с дълбочини между 60 и 200 км. Затова, когато тези земетресения са по-силни, се усещат на много голямо разстояние. През 1977 година земетресението беше усетено чак в Истанбул. Беше усетено и в София, имаше разрушения в Северна България. Имаше доста жертви в Букурещ. Вранча е една от най-сеизмичните области в Европа", обясни проф. Димчо Солаков.
Според него в България трябва да бъдат изградени и използвани симулационни центрове, които да пресъздават въздействието от земетресенията, в които да бъдат обучавани деца. Паниката е лош съветник по време на земетресение, обобщи професорът, но отбеляза, че културата на българина по отношение на такива природни бедствия се повишава.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията