Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Египтолози изясниха управлението на ексцентричния фараон Пепи II

15 ноември 2023, 07:50 часа • 2946 прочитания

Изследователи извършиха радиовъглеродно датиране на проби от гробницата на Джау – високопоставен служител от епохата на Старото царство. Получените резултати позволили да се изясни времето на възкачването на престола на цар Пепи II Неферкара (известен също като Пиопи). Според учените това събитие се е случило между 2492 и 2256 г. пр.н.е. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Radiocarbon.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Абсолютната хронология на Древен Египет продължава постепенно да се уточнява. Например нови данни постъпват от радиовъглеродно датиране на материали, събрани по време на разкопки на гробници на хора, за живота на които е известно от писмени източници. Така в началото на ХХ век в Дейр ел-Гебрави археолозите откриват гробницата на високопоставен сановник на име Джау, управлявал Горен Египет по време на властта на цар Пепи II от VI династия.

ОЩЕ: Мумия на жена със зъби, израснали в стомаха, откриха в Египет

Продължителността на управлението на този фараон е голям въпрос. Например Манетон твърди, че то е продължило 94 години, но много египтолози се съмняват в тази оценка. Някои изследователи предполагат, че Пепи II е бил на власт повече от 30 години, други оценяват този период на повече от 60 години. Съвременните египтолози смятат, че времето на неговото царуване се пада през XXIII – XXII век пр.н.е. (в рамките на тези векове датите значително се различават).

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Анита Куилес от Френския институт за Далечния изток и нейни колеги от Австралия са решили да уточнят управлението на цар Пепи II. За тази цел учените взели проби от ленени пелени и дървен ковчег от гробницата на Джау, който е починал на възраст около 55 – 60 години в края на управлението на Пепи II.

Общо изследователите получили пет радиовъглеродни дати: от 3945 ± 30 до 3823 ± 30 радиовъглеродни години. Този резултат е в съответствие с единствената радиовъглеродна дата, получена преди това за материал, датиращ от управлението на Пиопи I – бащата на Пепи II. Според учените една от получените датировки е под въпрос, затова тя била изключена от по-статистическото моделиране. То показало, че Джау най-вероятно е починал не по-късно от 2200 г. пр.н.е. Според изчисленията на изследователите в такъв случай има 95,4 процента вероятност Пепи II да се е възкачил на престола между 2492 и 2256 г. пр.н.е. С вероятност от 68,3 процента този период може да бъде сведен до 2422 – 2297 г. пр.н.е.

Освен с дългото си управление Пепи II е известен и с доста налудничавото си поведение. Съхранено писмо, което Пепи II пише до Харкуф, губернатор на Асуан и ръководител на една от експедициите, изпратени от Пепи II в Нубия, показва, че Пепи II е поискал танцуващ пигмей (мъж с много малък ръст) да бъде заловен „учтиво“ и да бъде доведен, за да забавлява двора. Също така Пепи мажел робите си с мед, за да предпази себе си от досадните мухи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес