Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дъщерята на Нил. Учен твърди, че най-накрая е открил царица Нефертити

16 септември 2022, 07:50 часа • 15285 прочитания

Наскоро видният египтолог Захи Хавас заяви, че мумията, която сега изучава, най-вероятно е на царица Нефертити, пише Newsweek.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Хавас, който от десетилетия изучава египетската история и разкопава древни гробници и преди това е бил министър на Египет по въпросите на антиките, в момента подготвя изложба, озаглавена „Дъщерите на Нил“, посветена на жените фараони.

„Сигурен съм, че след месец или два ще разкрия мумията на Нефертити“, казва Хавас.

Нефертити е живяла приблизително между 1370 и 1330 г. пр.н.е. Тя е била "главната съпруга" на фараона Ехнатон. Някои учени смятат, че след смъртта на съпруга си Нефертити е управлявала като царица, но други не са съгласни с това. Хавас е един от изследователите, които подкрепят тази хипотеза.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Бюст на Нефертити в Neues Museum, Берлин.
Philip Pikart / CC BY-SA 3.0

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

"Все още търся две неща: гробницата на Нефертити и нейното тяло. Наистина смятам, че Нефертити е управлявала Египет три години след смъртта на Ехнатон под името Сменхкара", обяснява Хавас.

Въпреки че експертите са открили мумифицираните останки на няколко фараони и важни фигури от Древен Египет, Нефертити все още не е идентифицирана.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

„Вече разполагаме с ДНК на мумии от XVIII династия, от Ехнатон до Аменхотеп II или III, както и две безименни мумии, маркирани като KV21a и b. През октомври ще можем да обявим откриването на мумията на Анхесенамон, съпругата на Тутанкамон, и нейната майка Нефертити. Също така в гробницата KV35 се намира мумията на 10-годишно момче. Ако това дете е брат на Тутанкамон и син на Ехнатон, проблемът, поставен от Нефертити, ще бъде решен", подчертава Хавас.

Стела на Нефертити, Ехнатон и децата им. 
Lander / CC BY-SA 3.0

Според Смитсъновия музей древните египтяни са мумифицирали телата на високопоставени хора в продължителен процес, който е отнемал до 70 дни.

Първо всички вътрешни органи, с изключение на сърцето, са отстранявани с помощта на специални инструменти с куки. Органите били поставяни в контейнер и погребвани заедно с тялото. След това самото тяло било обезводнявано напълно със специална сол, наречена натрон, която се нанасяла както върху тялото, така и вътре в него. След това телата били увивани в ленена тъкан и поставяна в саркофаг.

Въпреки че учените нерядко откриват нови мумии, се смята, че в света все още има голям брой неоткрити мумии и съкровища на Древен Египет.

"Едва сме намерили 30% от всичко, което се намира под земята. Съвременният Египет е изграден върху Древния, затова наследството, което остава скрито, е огромно", добавят изследователите. Но според Хавас, някои от неоткритите съкровища на Древен Египет може да бъдат изгубени, преди да бъдат изследвани.

„Основната заплаха за опазването на египетското наследство е изменението на климата. Ако оставим ситуацията такава, каквато е сега, след един век всички гробници ще изчезнат напълно. Трябва да разработим надежден план за защита, особено за гробниците и храмовете. Веднъж годишно снимам стените на храма Ком Омбо и всеки път, когато се връщам, 5% от релефа избледнява“, разказва Хавас.

Храмът Ком Омбо. Olaf Tausch / CC BY 3.0

Египтологът казва, че единственият начин да се съхрани историята на Египет е да се затварят и отварят гробниците всяка година и да се прилага процес на резервация за влизане в гробниците.

Припомняме, че по-рано учени установиха как са били създадени пирамидите в Гиза. Оказва се, че преди повече от 4000 години вече несъществуващ ръкав на Нил е преминавал точно зад комплекса от пирамиди. Благодарение на него древните работници са могли да доставят материали за пирамидите от други места.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес