Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Два кръга на 5000 години в Англия може да са част от "свещена дъга"

23 ноември 2024, 08:02 часа • 4563 прочитания

Два новооткрити каменни кръга, изградени преди около 5000 години в днешна Югозападна Англия, са последните, които показват, че Стоунхендж не е единственият кръг от каменната ера в региона.

Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)

Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха

Новите находки, според Алън Ендакот – независим археолог, който ги е открил – подсилват идеята, че праисторическите хора са изградили „свещена дъга“ от каменни кръгове около високите земи в района през периода на неолита или новокаменната епоха.

Ендакот, който учи за докторска степен по археология в Университета на Ексетър, е претърсвал планините Дартмур в Девън в продължение на десетилетия. Пред Live Science археологът казва, че един от новооткритите кръгове е подобен по размер и конструкция на централната част на Стоунхендж, която е построена приблизително по същото време, но на около 160 километра на североизток.

Зодиакален знак на 2200 години е открит в Египет

Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)

Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Анализът предполага, че няколко камъка в Стоунхендж са дошли от другаде, и Ендакот смята, че някои от строителите на Стоунхендж може да са изградили и новооткрития кръг в Дартмур.

„Хората, които са построили Стоунхендж, очевидно са пътували на дълги разстояния – казва той. – Възможно е да са имали контакт с хора, които са построили [кръга в Дартмур], ако самите те не са пътували дотам.“

Ендакот е нарекъл каменния кръг „Метерал“ на името на хълма над него. Състои се от около 20 „изправени“ камъка с височина до 1 метър, подредени в овална форма с размери около 40 м на 33 м – въпреки че има доказателства, че там е имало още камъни в миналото и много от останалите камъни или са паднали, или са били скрити от растителност, допълва той.

„Свещена арка“ от каменната ера

Другият новооткрит каменен кръг се намира на около 1,6 км северно от кръга „Метерал“ и Ендакот го е нарекъл „Стената на ирландеца“ на местна земна особеност.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Там са оцелели само около шест камъка и те трудно се виждат, затова Ендакот използвал инструменти за съпротивление и магнитна градиометрия, за да го картографира, като определил къде земята е била нарушена в миналото.

Важно е, че кръгът „Метерал“ се намира в северния край на дълга 8 км „дъга“ от осем неолитни каменни кръга, изградени в почти перфектен полукръг на изток и юг.

През 2008 г. Ендакот открил неолитния каменен кръг близо до хълм, известен като Ситафорд Тор, в южния край на дъгата. Изследователят смята, че цял пръстен от каменни кръгове някога се е простирал между кръга „Метерал“ и кръга „Ситафорд“, като е обхващал някои от най-високите земи на Дартмур.

Кръгът „Стената на ирландеца“ обаче се намира на около 1,6 км северно от дъгата. Ендакот смята, че това е било част от вход към свещено през неолита място.

Неолитен пейзаж

Югозападната част на Англия е богата на останки от неолитни паметници, включително каменни кръгове, надгробни могили и камерни гробници, както и други мистериозни структури, които все още не са напълно разбрани.

По думите на Ендакот „свещената арка“ от каменни кръгове на Дартмур е сравнително ранна археологическа идея, но неговите 50 години теренна работа и изследвания предполагат, че е много по-голяма, отколкото се е смятало досега.

Независимият археолог Том Грийвс, експерт по Дартмур, който не е участвал в откритията, казва, че находките потвърждават, че е имало активно неолитно присъствие в региона.

Залата на крал Артур се оказа кошара за добитък

А археологът от Университета на Ексетър Сюзън Грийни, която също не е участвала, допълва, че откритията на Ендакот показват потенциал за други археологически находки, които все още предстои да бъдат направени.

„Тази „дъга“ от кръгове, с размери над 8 км в ширина, е доста необикновена и предполага, че планинският район на Северен Дартмур, който обхваща, е бил особено специален за праисторическите хора“, казва тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес