Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Друга вода и почти без кислород: какво привлича учените в „синя дупка“ на дъното на океана?

25 април 2023, 09:09 часа • 25406 прочитания

Гигантска подводна пещера е открита в залива Четумал, край югоизточното крайбрежие на полуостров Юкатан (Мексико). Дълбочината на „синята дупка“, както се наричат ​​подобни пропадания в дъното на океана, е около 274 метра, тя обхваща площ от около 13 660 кв. м. Това е втората по дълбочина „синя дупка“ в света – рекордът принадлежи на откритата през 2016 г. Драконова пещера в Южнокитайско море с дълбочина около 300 метра.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Установиха произхода на мистериозни дупки в Берингово море, но не и на тези в Атлантическия океан

„Сините дупки“ са понори, тоест вертикални кладенци, разширяващи се нагоре, които се образуват, когато морската вода се срещне с варовик. Това е пореста скала, така че водата лесно прониква в скалистата почва, реагира с нея и я разтваря. В резултат се образуват кухини.

Повечето от „сините дупки“ се намират близо до бреговете и най-вероятно са се образували през ледниковите периоди, когато океанът ту настъпвал, ту се отдръпвал. Преди около 11 хиляди години, когато завършил последният ледников период и нивото на океана силно се повишило, тези празнини били запълнени с морска вода и накрая се превърнали в изгубени светове.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Juan C. Alcérreca-Huerta et al.

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

„Синята дупка“ в залива Четумал, която случайно била открита от водолази през септември 2021 г., е наречена Таам Джа, което означава „дълбока вода“ на езика на маите. Мексикански учени разказват за първите резултати от изследването на Таам Джа в статия, публикувана в списание Frontiers in Marine Science. Кръглият вход на пещерата, който прилича на обърнат конус, се намира на дълбочина 4,6 метра под морското равнище. Стръмните му склонове се спускат до дълбочина 274,4 метра, при наклон над 80 градуса.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Juan C. Alcérreca-Huerta et al.

В „сините дупки“ е много тъмно, а водата се отличава по химичен състав от морската и съдържа малко кислород. Но независимо от това много подводни пещери гъмжат от обитатели, които са се адаптирали към такива условия.

Какви са тези дупки на дъното на Атлантическия океан?

Както отбелязват учените, изучаването на такива изгубени светове е много интересно, защото те представляват моментни снимки на това какъв е бил животът на нашата планета преди хиляди години, тъй като при липса на слънчева светлина и кислород добре се съхраняват останките от отдавна изчезнали същества. Освен това „сините дупки“ могат да ни кажат какъв може да бъде животът при екстремни условия на други планети от Слънчевата система.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес