Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Древна безценна реликва се оказа фалшива

04 март 2023, 07:50 часа • 22589 прочитания

Една история от Израел напомня, че понякога нещата наистина може да са твърде хубави, за да са истина.

Фрагмент от керамика, открит случайно от двама посетители на националния парк Тел Лахиш в Централен Израел, съдържа първото писмено свидетелство за древния персийски цар Дарий Велики. Сигурно всеки би сметнал такова откритие за находката на живота си.

„Удивително е, че посетителите се натъкват на толкова рядък надпис, „съживяващ“ персийския цар Дарий, известен ни от източниците! – казва Ели Ескузидо, директор на Израелската служба за антики (IAA) в изявление. – Синът му цар Асуир, управлявал „от Индия до Куш“, никога не би могъл да си представи, че ще намерим доказателства за баща му в Израел 2500 години след драматичните събития в неговия кралски двор!“

А изследването в Аналитичната лаборатория на IAA и Еврейския университет в Йерусалим само направило нещата по-вълнуващи. Глинената плочка е изписана с думите „24-та година на Дарий“ на арамейски, което не само датира реликвата точно от 498 г. пр.н.е., но и предоставя първия надпис с името на Дарий Велики.

Yoli Schwartz / Israel Antiquities Authority

„Когато взех остракона и видях надписа, ръцете ми се разтрепериха – казва Ейлон Леви, международен медиен съветник на президента на Израел, който открил фрагмента още през декември. – Огледах се наляво и надясно за камери, защото бях сигурен, че някой си прави лоша шега с мен.“

Оказва се, че не е било шега, а доста неприятна грешка. Ден след обявяването на находката беше издадена корекция: фрагментът не е, както се предполагаше, безценна единствена по рода си реликва, носеща името на древен цар, а учебен реквизит отпреди няколко месеца.

„След публикацията [един] експерт, участвал в експедицията по разкопките през август миналата година, се свърза с Израелския орган по антиките“, се обяснява в изявление на IAA. „[Тя] призна, че е искала да демонстрира на група студенти начина, по който плочките са били надписвани в древни времена... След това я е поставила на мястото, което е довело до грешната идентификация.“

„IAA поема пълна отговорност за злощастното събитие – казва проф. Гидеон Авни, главен учен на IAA. – Фрагментът беше изследван от д-р Хагай Мисгав, водещ изследовател на древна арамейска писменост, и Саар Ганор, археолог, изучаващ Тел Лахиш и неговия регион. Както се оказва обаче, находката не носи древен надпис. Като институция, която се стреми към научната истина, ние се ангажираме да коригираме допуснатата грешка и да я направим достояние на обществеността.“

Saar Ganon / Israel Antiquities Authority

Макар самата керамика да е древна, надписът – частта, която толкова развълнува всички – не е. Всъщност той е само на около четири месеца, оставен от друг съвременен посетител на парка.

„Събитието илюстрира опасностите от добавянето на съвременни скриптове върху древни артефакти – феномен, с който научната общност има проблем от много години“, допълва Гидеон Авни.

„В допълнение към палеографското изследване на фрагмента от опитен епиграфист фрагментът беше изследван в различни лаборатории и беше установено, че е древен – продължава той. – Това още веднъж доказва, че само находки, открити при контролирани археологически разкопки, трябва да се считат за 100 процента автентични. Всички други находки би трябвало да повдигат въпроси относно тяхната автентичност.“

Докато IAA посочва, че събития като тези са много малко на брой, те ще обновят процедурите и политиките с всички чуждестранни експедиции, работещи в страната.

Мястото на находката, древният град Лахиш, е бил проспериращ град и основен административен център преди 2500 години.

ОЩЕ: Село отпреди новата ера се оказа средновековна крепост

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес