Разкопки на древния египетски град Пелузиум (Тел ел-Фарма) са разкрили руините на храм на Зевс Касиос. На разположение на археолозите се озовали останките от огромна врата, както и гранитни блокове, които вероятно са представлявали стълбище.
На източния ръкав на Нил в Долен Египет, на около 30 километра от съвременния Порт Саид, се е намирал стратегически важният египетски град Пелузиум, който сега е известен като археологически обект Тел ел-Фарама. Пелузиум се е намирал на източната граница на Египет, следователно е служил като отправна точка за експедиции в Азия, и в същото време като врата за чужди нашественици.
Многобройни споменавания на Пелузиум се свързват с военни действия, например с кампанията на асирийския цар Сенахериб около 701-700 г. пр.н.е. или с обсадата от персийския цар Камбиз през 525 г. пр.н.е. Освен това този град е бил важен търговски и риболовен център, както и митнически пункт. През гръко-римския период Пелузиум станал едно от най-посещаваните египетски пристанища, на второ място след Александрия по този показател.
Макар че първото проучване на този град е извършено още през 1909-1910 г., когато френски археолози съставили първата карта на неговата територия, системната работа там започнала, след като Израел върнал Синайския полуостров на Египет през 1982 г., окупиран по време на Шестдневната война. За това време учените успели да намерят например римска баня с мозаечен под, датиращ от III век, амфитеатър и останки от византийска църква.
Министерството на туризма и древностите на Египет съобщи, че египетска археологическа мисия при разкопки на Тел ел-Фарама е открила руините на храм на древногръцкия бог Зевс. Мустафа Вазири, генерален секретар на Върховния съвет по древностите на Египет, казва, че учените са успели да открият тази структура благодарение на останките от огромна порта. Тя представлявала две големи колони от гранит, които са се срутили в резултат на силно земетресение в древността. Освен това археолозите открили големи гранитни блокове, които очевидно са били стълби, водещи към храма.
Археолозите отбелязват, че първите проучвания на тази територия са извършени в началото на ХХ век от френския египтолог Жан Кледат, който открил доказателства за съществуването на храм на Зевс Касиос (планината Касиос е място в Сирия, където някога Зевс е бил почитан), представляващи древногръцки надписи. Тогава обаче не успели да разкопаят самото съоръжение.
Според археолозите надписите, открити в района, показват, че римският император Адриан, управлявал в 117–138 г. сл.Хр., е ремонтирал открития храм. В близко бъдеще изследователите планират да проучат намерените останки и да използват фотограметрия за определяне на архитектурния дизайн на храма.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Откриха следи от "успоредна" на Древен Египет цивилизация