Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дигитализираха писмата на първия алпинист, едва разминал се да покори Еверест

24 април 2024, 08:43 часа • 2044 прочитания

Писма, написани от известния алпинист Джордж Малори, участник в три британски експедиции до Еверест (1921, 1922, 1924), за първи път станаха достъпни за широка публика за стогодишнината от неговия съдбоносен опит да покори Джомолунгма – най-високия връх на нашата планета.

Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция

Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт

ОЩЕ: Христо Проданов става първият български алпинист, изкачил Еверест

Голяма част от колекцията се състои от писма между Малори и съпругата му Рут от техния годеж през 1914 г. до смъртта на алпиниста при изкачването на Еверест през 1924 г. Сред тях е последното писмо, което Малори е написал преди последния си опит за катерене, както и три писма, които са лежали в джоба на сакото му в продължение на 75 години. Останките на планинския покорител са открити на 1 май 1999 г. на надморска височина 8155 метра.

Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор

Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата

Осемте членове на експедицията на Еверест от 1921 г. Застанали от ляво надясно са Гай Бълок, Хенри Морсхед, Оливър Уилър и Джордж Малори. Александър Херон, Санди Уоластън, Чарлз Хауърд-Бъри и Харолд Ребърн са седнали от ляво надясно. Alexander Frederick Richmond Wollaston / Public Domain

Възпитаник на Magdalene College, Кеймбридж, Малори е известен с това, че уж отговаря „Защото е там“, когато репортер го пита защо иска да изкачи Еверест. Все още има спор за това дали той и неговият партньор по катерене Андрю "Санди" Ървайн наистина са стигнали до Шапката на света.

Писмата обхващат някои интересни теми, включително:

  • Първата му разузнавателна мисия до Еверест през 1921 г. Тогава няма съществуващи записи или карти и мисията има за цел да се види дали изобщо е възможно да се стигне до основата на Еверест.
  • Втората му мисия да изследва Еверест. Тази мисия завършва катастрофално, когато осем шерпи са пометени и убити от лавина. В писмата си Малори обвинява себе си за този трагичен инцидент.
  • Службата му в Първата световна война, включително разказите на очевидци, че е бил в артилерията по време на битката при Сома.
  • Писма от посещението му в САЩ през 1923 г. по средата на забраната, търсене на мляко и сервиране на уиски през таен люк.

Писмата до Малори от съпругата му Рут са основен източник на социална история на жените, обхващащи голямо разнообразие от теми за живота ѝ като жена, преживяла Първата световна война.

Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност

Още: Доказано: Самотните жени са по-щастливи от самотните мъже

Писмата са достъпни за разглеждане на уебсайта на Magdalene College.

„Беше истинско удоволствие да работя с тези писма – казва архивистката на колежа Кати Грийн.  – Независимо дали съпругата на Джордж Рут пише за това как му е изпращала сладкиши със сливи и грейпфрут в окопите (той отговаря, че грейпфрутът не е достатъчно узрял), или това е трогателното му последно писмо, в което казва, че шансовете за изкачване на Еверест са „50 към 1 срещу нас“, те предлагат завладяваща представа за живота на този известен възпитаник на Magdalene College.“

ОЩЕ: Еверест "порасна" с 86 сантиметра

Джордж Малори се смята за първия човек, опитал се да изкачи връх Еверест. Той загива на 37 години.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес