Римляните са били големи почитатели на гърците и тяхната цивилизация. Император Нерон например бил филелин (тоест „приятел на гърците“ – б.р.), който пътувал много из Гърция и дори освободил провинцията от огромни данъци.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Друг римски император – Каракала, бил обсебен от Александър Велики и се опитвал да подражава на своя идол. Тези имитации обаче не били особено успешни, а на моменти – дори комични, пише Ancient Origins.
Друг начин, по който римляните изразявали възхищението си към гърците, е чрез посещение на гробниците на известни личности. Между другото, самата тази традиция има своето предимство в гръцкия обичай за посещение на гробниците на Омирови герои.
Един известен пример за посещение на римлянин в гръцка гробница е този на републиканския оратор Цицерон. В интерес на истината Цицерон твърдял, че не само е посетил гробницата на Архимед, но всъщност я е преоткрил, след като била дълго време забравена.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Енигмата на живота на Архимед
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Архимед Domenico Fetti / Public Domain
Архимед е математик, физик, инженер, изобретател и астроном и вероятно един от най-изтъкнатите научни мислители на древногръцкия свят. Анекдот за това как той открива Закона на Архимед и придружаващата го фраза „Еврика“ (което ще рече „открих го“) е една от най-известните истории за научни открития. Една известна приказка разказва за откриването на Закона на Архимед, носещ името на учения от Сиракуза.
Според легендата, докато се излежавал във ваната, Архимед осъзнал, че тяло, потопено във течност, изпитва възходяща сила, равна на масата на изместената течност. Превъзбуден от това разкритие, се казва, че той излетял на улицата без никакви дрехи, викайки емблематичното „Еврика!“, за да изрази радостта си.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Освен приноса към научното познание и неговите изобретения, включително Архимедовия винт, сложни макари и защитни бойни машини, малко се знае за живота на Архимед.
Огледалото на Архимед Giulio Parigi / Public Domain
Според наличните източници Архимед е роден около 287 г. пр.н.е. в град Сиракуза, на остров Сицилия. По това време градът е автономна гръцка колония на Магна Греция. Въпреки че е известно, че биографията на Архимед е написана от неговия приятел Хераклидес, тази работа не съществува, поради което липсват подробности за живота на този велик мислител.
Двете противоречиви версии за смъртта на Архимед
Архимед умира около 212 г. пр.н.е., жертва на Втората пуническа война. Това е война, водена между Рим и неговия съперник в Средиземно море – Картаген, към края на III век пр.н.е. Тъй като Сиракуза е съюзник на картагенците, тя е обсадена от римляните и накрая пада след две години.
Смъртта на Архимед Thomas Degeorge / Public Domain
Според разказа на Плутарх Архимед е убит от римски войник, когато отказва да се срещне с победоносния римски генерал Марцел. Причината за този отказ била неговото съсредоточаване математическа диаграма и желанието му да реши този проблем, а не да се срещне с генерала.
Плутарх споменава алтернативна версия на историята, в която Архимед е убит, докато се опитва да се предаде на римляните. Според тази версия на историята Архимед носел някои математически инструменти, които били взети за ценни предмети от римски войник, което довело до смъртта му. Новината за смъртта на Архимед обаче не е добре приета от Марцел, който признава Архимед за велик учен мислител и нарежда той да не бъде нараняван.
Ключът на Цицерон към гробницата на Архимед
Посещението на Цицерон в гробницата на Архимед може да се намери в Тускуланските беседи на римския оратор – поредица от книги, написани с цел популяризиране на стоическата философия. Според разказа Цицерон бил в Сицилия, служейки като квестор. Там той решил да посети гробницата на Архимед.
Гробницата на Архимед Salvo Cannizzaro / CC BY-SA 3.0
Сиракузите обаче не знаели за тази гробница и отричали дори да съществува. Тогава Цицерон решил да потърси гробницата и успял да я намери близо до Агригентинската порта. Цицерон идентифицирал гробницата въз основа на няколко стиха, които чул, че са изписани на паметника. Надписите гласели, че върху гробницата има каменен цилиндър и сфера, което позволило на Цицерон да открие гробницата на Архимед.
Въпреки че тази история може да изглежда като разказ за изгубената гробница, открита от римския оратор, тя има по-важен момент, тъй като се открива в Тускуланските беседи на Цицерон.
Цицерон открива гробницата на Архимед Benjamin West / Public Domain
Всъщност Цицерон споменава, че неговата история за откриването на гробницата на Архимед е отклонение от темата, за която пише. А тази тема била насърчаване на преследването на знанието пред материалните богатства. Архимед, както и други гръцки мислители като Демокрит, Питагор и Анаксагор са сравнявани с тирани, а Цицерон заявява, че животът на първите е за предпочитане пред този на вторите.