Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Артефакт от бивна на мамут се оказа не украшение, а „високотехнологичен“ инструмент

02 февруари 2024, 07:50 часа • 50949 прочитания

Парче от бивна на мамут на 37 000 години с четири издълбани дупки, намерено в пещера в Германия, е било инструмент за правене на въжета, а не произведение на изкуството, както се смяташе досега, смятат изследователи, които са публикували своите изводи в списанието Science Advances.

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

„Можете да направите въже с него много лесно и въжето да е много здраво“, казва Николас Конард от университета в Тюбинген в Германия. „Разбира се, това не означава, че това е единственото нещо, което може да бъде. Но в сравнение с твърдението, че това е символ на власт или някакво произведение на изкуството, мисля, че хипотезата за въжето е доста добра.“

ОЩЕ: Работилница на древна цивилизация на 5000 години е открита в Китай

Парчето от бивна е открито през 2015 г. в пещерата Холе Фелс в долината Ах в Югозападна Германия. То не е датирано директно, за да се избегне повреждането му, но въз основа на мястото, където е открито, трябва да е на поне 35 000 години, най-вероятно е на около 37 000 години, казва Конард, и вероятно е направено от хора от съвременен тип. Друго ново изследване показва, че съвременните хора са живели в част от Германия още преди 45 000 години, пише NewScientist.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

H. Jensen, University of Tübingen

Артефактът се състои от кост, отцепена от бивна на мамут. Дължината му е около 21 сантиметра, с четири дупки със спирални жлебове, издълбани в един ред в единия край.

„За мен изглеждаше, че тези спирали са показателни за поставяне на нещо“, казва Конард. Микроскопско изследване разкрило следи от растителни влакна в жлебовете, а краят без дупки приличал на дръжка, помислил си изследователят.

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

Така колегата на Конард - Веерле Ротс от университета в Лиеж в Белгия - се опитала да използва реплика, за да направи въже от различни материали, включително сухожилия от елен, лен, коноп, опашка, липа, върба и коприва. Тя открила, че инструментът работи най-добре с тръстика или папур.

Нейният екип поставял три или четири усукани нишки в дупките, които се комбинирали във въже от другата страна. Използването на инструмента е изисквало един човек за всяка нишка, плюс един, който да държи инструмента и да го движи по нишките, тоест общо четири или пет души.

ОЩЕ: "Покривът на света" е бил заселен преди 50 000 години

Изследователите успели да направят 5 метра въже за около 10 минути. Опитните производители на въжета биха се справили много по-добре, казва Конард.

Подобни предмети от слонова кост с четири или две дупки или само една дупка са откривани и на други места в региона. „Мисля, че те са вид високотехнологични инструменти“, казва той.

Вероятно въжета са били правени много преди тези 37 000 години, казва той, но засега това е най-ранното откривано доказателство. Връв на 50 000 години обаче е намерена в неандерталско находище във Франция.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес