Археолози откриха останки от древно светилище при разкопки в Пелопонес. Очевидно това е бил почитан храм на Посейдон Самийски, който е споменат в „География“ от античния историк и географ Страбон, става ясно от съобщение на гръцкото Министерство на културата и спорта.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Ministry of Culture and Sports of Hellenic Republic
В древността южната част на историческата област Елида, разположена в Пелопонес, е била заета от Трифилия. Според легендата тя получила името си в чест на сина на Аркас и Лаодамия на име Трифил. Но изследователите свързват името с трите племена, съставляващи населението на Трифилия. Един от градовете в този регион бил Самику, който получил славата си благодарение на храма на Посейдон.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
За това култово съоръжение пише Страбон в своя труд „География“. Той отбеляза, че в Самику има много почитан храм на Посейдон Самийски, близо до който има свещена горичка. В нея растат голям брой диви маслинови дървета. Освен това Страбон казва, че всички трифилци дарявали средства за поддържането на светилището.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Изследователи от Управлението по древностите на Елида под ръководството на Ерофили-Ирис Колиа и Института по археология на Австрийската академия на науките, ръководен от Бригите Едер, са работили на територията на древния град Самику като част от проект за изследване на топографията на района и установяване на пристанището и светилището на Посейдон и в близост до него. Настоящите разкопки са предшествани от три сезона геоархеологически и геофизични проучвания на този район, за които били привлечени и учени от германски университети. Те позволили да се предположи къде вероятно се е намирал древният храм, споменат от Страбон.
Ministry of Culture and Sports of Hellenic Republic
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Археолозите съобщават, че в подножие недалеч от града са открили останки от съоръжение, което по конструкция е подобно на храм. Учените са разкрили основата на голяма сграда, която е била широка 9,4 метра и дебела 0,8 метра. Съдейки по геофизичните изследвания, дължината на конструкцията е била около 28 метра. Учените са идентифицирали пронаос (портик) – пристройка пред входа на античния храм (преддверие), както и две вътрешни помещения, на пода на които е имало плочки. Едно от тях е идентифицирана от археолозите като цела. Сред откритите в храма артефакти се оказала фрагментирана мраморна купа – типичен ритуален съд.
По-рано екип от български и полски археолози откри римски хладилник от първи век в крепостта Нове край Свищов.