Руини на голям амфитеатър са открили турски археолози по време на разкопки в древния град Перинтос. Според изследователите това е най-големият театър на древна Тракия в историята на изследването.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Както съобщава Hurriyet Daily News, археолозите се затрудняват да определят точните размери на театъра, тъй като разкопките все още продължават. Въпреки това, както отбеляза ръководителят на разкопките проф. Зейнеп Кочел Ердем, вече може да се каже със сигурност, че този театър е най-големият известен театър в Тракия. По предварителни оценки размерите му са 90 на 130 метра.
„Това е най-големият известен театър в древните градове на Тракия – казва Ердем. – Неговата важност се заключава в това, че той се явява едно от най-престижните здания в града и най-важният и най-големият театър в турска Тракия. Въпреки че стъпалата и пейките все още са скрити под земята, надяваме се скоро да успеем да ги разкопаем."
Разкопките ще отнемат много време, но археолозите не бързат, въпреки че мястото, което проучват, се предполага да бъде използвано за модерно строителство. Ердем отбелязва още, че театърът се е намирал в най-престижната част на древния Перинтос. Той е бил голям и проспериращ град през елинистическия и след това през римския период.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
"Акрополът обхваща много голяма площ – казва Ердем. – Горната част на града е дълга 1,5 километра и широка 500 метра. Има огромни монументални структури, обществени сгради на града и театърът е една от тях." Според археолозите разкопките на театъра може да отнемат 5-6 години. Изследователите планират да започнат разкопки и на стадион, чиито останки бяха открити наскоро в близост до театъра.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
ВИЖТЕ ОЩЕ: Турция свърза легендарната Троя с анадолската култура