Неизвестна до момента църква, която не е фигурирала в плановете на Средновековния град Червен, откриха археолозите от Регионалния исторически музей-Русе, предаде БГНЕС.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Това е 16-ият храм на територията на митрополитския център от времето на Второто българско царство, като досега бяха проучени 2 митрополитски и 13 енорийски църкви.
Църквата е от периода на 14 век и е разположена от едната страна на крепостната порта с ширина от 6 метра и вероятна дължина – 13 метра. Размерите и начинът на градеж я отвеждат сред най-представителните храмове на територията на средновековния град. От северната страна на църковната постройка, както и в нейната вътрешност, се разкриват четири гробни камери. Разкрити са множество фрагменти от стенописи в разнообразни цветови нюанси, които някога са украсявали стените на постройката.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Първоначално данните са били, че на това място има крепостна стена с кулоподобно съоръжение, разказаха археолозите Светлана Великова и Стоян Йорданов. „До този момент от църковната сграда сме открили входа, нейната притворна част и част от основното помещение на църквата, което се нарича наос. Стенописите представят разнообразни цветови решения, като в повечето случаи засега имаме графични изображения и флорални мотиви. Последните дни открихме и стенописи, които имат графити по тях, но специалисти ще ни кажат повече за надписите. Друго интересно всъщност това са конструктивните решения, които средновековните майстори е трябвало да вземат, тъй като имаме естествена денивелация на терена. Можем да видим на място как в тази входна част те са внедрили скалата в самата сграда, имаме изсечени стъпала и са използвали скалата за подова настилка“, разказва Светлана Великова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Стоян Йорданов обясни, че до момента само в 3-4 църкви от всички 16 има открити стенописи, а с повече късмет може да се окаже, че ще се покаже и името на църквата.
В тазгодишните разкопки отново участват студенти от Великобритания и български доброволци.
Снимки: БГНЕС
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души