Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози откриха хирургически инструменти на 1000 години в Перу

29 март 2022, 10:50 часа • 2042 прочитания

Археолози са изследвали погребение, открито на паметника Уака Лас Вентанас, и са установили, че то принадлежи на носител на сиканската култура.

Според учените останките принадлежат на човек, който е живял около 900-1050 г. от н.е. и се е занимавал с хирургия. Това става ясно от набор от характерни инструменти: шила, игли и ножове, съобщава агенция ANDINA.

На северния бряг на Перу около 700 г. от н.е. се е формирала археологическата култура Сикан (Ламбайеке) и е просъществувала до около 1375 г., когато регионът е завладян от цивилизацията Чиму. Изследователите са открили големи социални и религиозни комплекси на тази култура, включително няколко десетки пирамиди с височина до 25-30 метра (например паметниците Батан Гранде и Тукуме).

Детско жертвоприношение в Перу - археологическо откритие

В това общество е съществувала силна социална диференциация, което е намерило отражение в погребалния обред. Членовете на елита на сиканското общество са погребвани в дълбоки шахти заедно с голямо количество инвентар, включително предмети, изработени от благородни метали, например големи златни маски. Например само в една от гробниците учените са открили около 1,2 тона различни видове артефакти.

В северозападната част на Перу, на 800 километра от Лима, се намира сиканският паметник Уака Лас Вентанас. През 2011 г. той станал широко известен с откриването на масови човешки жертвоприношения, доказателство за които било открито близо до пирамидата. В яма с размери приблизително 15×15 метра археолозите открили останките на повече от сто души, някои от които обезглавени. Повечето от тези хора били възрастни мъже, с изключение на две деца, придружени от жени. Освен това археолозите са открили 1100-годишна гробница на знатен човек, погребан на носилка в седнало положение заедно с маска, корона, златни и сребърни артефакти.

Имало ли е по-велика цивилизация в Андите преди инките?

В края на 2021 г. и началото на 2022 г. археолози от Сиканския национален музей са провели изследване на погребение, което било извадено поради заплахата от наводнение от водите на река Ла Лече по време на укрепителни и спасителни работи в южния некропол от 2010-2011 г. на паметника Уака Лас Вентанас. Учените са изяснили, че то е принадлежало на индивид, живял в периода на средния Сикан (около 900-1050 г.). Заедно с останките изследователите открили комплект от шила, игли и ножове с различни размери, някои от които имали дървени дръжки. От това те направили извод, че мъжът приживе се е занимавал с хирургия.

Директорът на Сиканския национаен музей Карлос Елера казва, че гробът на този човек включва и златна маска, боядисана с цинобър, нагръдник и нещо като пончо с медни пластини. Освен това учените открили позлатени медни купи, церемониален нож туми, както и керамичен съд с две гърла и дръжка, изобразяваща Уако Рей (крал Уако).

ВИЖТЕ ОЩЕ: Боя върху древна маска от Перу съдържа човешка кръв

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес