Геолози откриха нов ударен кратер на Земята – оказва се, че това е 200-метрова падина в Южна Франция, в която се намира винарна. Не е известно точно кога се е образувал кратерът, но е точно установено, че е възникнал в резултат на падането на желязо-никелов метеорит. Доклад за резултатите от работата ще бъде представен на 54-тата конференция за лунни и планетарни науки (LPSC).
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Кратери с размерите на небостъргач са открити на дъното на Арктика
В момента на Земята са открити само 190 ударни кратера, тъй като следите от падането на космически тела бързо се изтриват от водна и вятърна ерозия, растителност и тектонсски процеси. Само три сравнително големи ударни кратера са потвърдени в Западна и Централна Европа – кратерът Щайнхайм и Ньорлиндерски Рийс в Германия и кратерът Рошешуар-Шасенон във Франция.
Франк Бренкер от университета „Гьоте“ във Франкфурт и негови колеги съобщиха за откриването на нов ударен кратер в Европа. Това е кръгла падина с диаметър 200 метра и дълбочина 30 метра южно от Кабрерол в Южна Франция, в която се намира винарната Domaine du Météore.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Кратерът под винарната Domaine du Météore действително се дължи на сблъсък с метеорит. Frank Brenker, Goethe University Frankfurt
През 50-те години на миналия век геолозите вече са изказвали версия за метеоритния произход на падината, но през 1964 г. тя била призната за невярна поради това, че в падината не се наблюдавала магнитна аномалия и не се вижда вал по ръба й. Винарната обаче е кръстена на метеоритния кратер за маркетингови цели.
Но анализът на данни, получени през 2022 г. по време на обширни геоложки изследвания, показал, че падината действително е ударен кратер, възникнал по време на падането на желязо-никелов метеорит. Точната възраст на кратера все още не е определена.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Когато Мъртво море отстъпва, се появяват странни кратери
Измерванията показали, че вътре в кратера има системно намаляване на магнитното поле към неговото дъно, минималната напрегнатост на полето е около 100 нанотесла, което е характерно за малки ударни кратери. Ударното събитие е довело до раздробяване на локалните шистово-кварцитни слоеве, открити са фрагменти от ударна брекча –скала от отломки, възникнала по време на удара. Кварцитът в нея демонстрира силна деформация, а в зоните на топенето около краищата на някои кварцитни фрагменти се наблюдават нанографит и ударни диаманти. Освен това са открити повече от сто сферични частици железен оксид с размери от няколко десетки микрона до повече от един милиметър.
По-рано учените откриха най-стария ударен кратер на Земята. Това е структурата Ярабуба, разположена в Австралия. Оказва се, че възрастта на ударната структура е 2229 милиона години, което е повече от 200 милиона години повече от възрастта на други известни кратери на Земята. Статията е публикувана в списание Nature.
The crater found in Yarrabubba of western Australia was formed by a meteor strike more than 2.2 billion years ago, scientists said the crater may explain how the planet was lifted from an ice age.#crater #Australia #ancient #IceAge #evolution #human #Yarrabubba pic.twitter.com/bSPHS6cwbM
— The Diplomatist Magazine (@The_Diplomatist) January 22, 2020
Смята се, че бомбардировките на Земята от малки тела е изиграло важна роля в нейната еволюция. Данните за подобни катаклизми обаче са откъслечни, главно поради движението на тектонските плочи и ерозията, които постепенно разрушават ударните кратери. Най-старите доказателства за ударни събития на Земята са архейски и палеопротерозойски отлагания, открити в кратона Каапваал в Южна Африка и кратона Пилбара в Западна Австралия, обхващащи период от 3470 до 2460 милиона години; но кратери там няма.
Досега са известни само две точно датирани докамбрийски ударни структури. Това е Вредефорт с диаметър повече от 250 километра, който се е образувал преди 2023 ± 4 милиона години, и кратерът Съдбъри с размер над 200 километра в Канада. Други възможни ударни структури, датирани от палеопротерозойския период, са или неточно определени по възраст, или техният ударен произход е спорен.
Видео показва последствията от падането на астероиди на Земята
Структурата Ярабуба е ударен басейн, разположен в кратона Илгарн в Западна Австралия. В тази област не е останал кръгъл кратер; въпреки това, магнитна аномалия с диаметър около 20 километра се тълкува като остатък от централно издигане на ударен кратер с първоначален диаметър 70 километра. Ярабуба се смята за един от най-старите ударни кратери на Земята, но дълго време учените не можеха да определят точната му възраст.