Недостигът на хранителни вещества може да повлияе на растежа и здравината на ноктите ви. Някои добавки и питателна диета могат да помогнат за поддържането на здрави нокти.
Леглата за нокти непрекъснато пораждат нокътна тъкан и адекватният прием на витамини, минерали и хранителни вещества подпомага растежа, формирането и здравината на нови клетки на ноктите.
Промяна във външния вид, текстурата или формата на ноктите ви може да означава недостиг на хранителни вещества.
Ето 8-те най-важни витамина и хранителни вещества, за да поддържате ноктите си здрави.
1. Биотин
Биотинът е витамин В-комплекс, известен още като витамин В7, коензим R и витамин Н.
Той насърчава здравия растеж на клетките и подпомага метаболизма на аминокиселините, които изграждат протеини, които са от съществено значение за растежа на ноктите.
Богатите на биотин храни и добавки могат да помогнат за укрепване на чупливите ви нокти. Няколко малки проучвания подкрепят използването на добавки с биотин за този ефект.
Биотинът е най-концентриран в органични меса като черен дроб, но може да се намери и в яйчен жълтък, млечни продукти, мая, сьомга, авокадо, сладки картофи, ядки, семена и дори карфиол.
2. Други витамини от група В
Други витамини от група В също са важни за здравето на ноктите.
Витамин B12 играе роля в усвояването на желязото, както и в развитието на червените кръвни клетки. Както желязото, така и B12 са необходими за поддържане на ноктите здрави и здрави.
Дефицитът на витамин B12 може да доведе до изцяло сини нокти, синкаво-черни пигменти с вълнообразни надлъжни тъмни ивици и кафеникава пигментация.
Този симптом с ноктите издава сърдечна недостатъчност
По същия начин фолатът или витамин В9 е важен за растежа и здравето на ноктите, като допринася за образуването на червени кръвни клетки и развитието на нови клетки.
Дефицитът на фолат може да причини промяна на пигмента в ноктите ви и да ги направи твърди и чупливи.
За да се предотвратят дефицити, възрастните се нуждаят от 2,4 mcg витамин B12 и 400 mcg фолат на ден, въпреки че бременните жени имат повишена нужда.
Фолат може да се намери в тъмнозелени зеленчуци, цитрусови плодове, боб, грах, леща, ядки, семена и авокадо. От друга страна, B12 се намира предимно в животински храни, като месо, птици, риба, яйца и млечни продукти, въпреки че може да бъде обогатен в други храни и напитки.
3. Желязо
Желязото съставлява центъра на червените кръвни клетки, които пренасят кислород до вашите органи и всяка клетка в тялото ви - включително ноктите ви.
Без желязо кислородът не се пренася адекватно до вашите клетки. Тъй като кислородът е необходим за здрави нокти, недостигът на желязо или анемията може да доведе до вертикални ръбове в ноктите ви или ноктите ви може да са вдлъбнати или „лъжици“.
Вашето тяло абсорбира желязото, намиращо се в животинските храни, като говеждо, пилешко, риба и яйца, по-добре от това в растителните храни като тъмнозелени листни зеленчуци, фъстъци, семена, боб и други обогатени храни.
Въпреки това, яденето на храна, богата на витамин С, заедно с хранителен източник на желязо на растителна основа подобрява усвояването. Например, яденето на портокали и ягоди заедно със салата от спанак с боб и семена подобрява усвояването на желязото.
4. Магнезий
Магнезият е минерал, участващ в над 300 реакции в тялото ви, включително синтеза на протеини, който е необходим за растежа на ноктите.
Пълнозърнестите храни, по-специално цялата пшеница, са богат източник на магнезий. Тъмнозелените листни зеленчуци, както и киноа, бадеми, кашу, фъстъци, едамаме и черен боб също са добри източници.
Какво говорят ноктите за здравословното ни състояние?
5. Протеин
Ноктите са направени предимно от влакнест структурен протеин, наречен кератин. Това придава на ноктите здравина и устойчивост. Освен това предпазва ноктите ви от увреждане или стрес.
Интересното е, че кератинът, който виждате, всъщност е мъртъв. Ноктите се образуват от мъртви клетки, които тялото ви отделя, докато нови клетки изтласкват отдолу.
Яденето на достатъчно протеин чрез вашата диета е от съществено значение за стимулиране на производството на кератин и по този начин за създаване на здрави нокти, докато ниският прием на протеин може да причини по-слаби нокти.
Протеинът може да се намери в животински храни като месо, птици, риба, яйца и млечни продукти, както и в растителни храни като соя, бобови растения, боб, леща, ядки, семена и пълнозърнести храни.
6. Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини могат да помогнат за омазняване и овлажняване на ноктите ви, като им придават блестящ вид.
Тези мастни киселини могат също така да намалят възпалението в нокътното легло, което подхранва и насърчава здравето на клетките, които пораждат нокътната плочка. Липсата на омега-3 мастни киселини може да допринесе за сухи и чупливи нокти.
Няма RDA за омега-3 мастни киселини, но AI е 1,6 грама и 1,1 грама на ден съответно за мъже и жени. AMDR казва, че до 1,6% от общите калории могат да идват от омега-3.
Мазните риби като сьомга, пъстърва, скумрия, риба тон и сардини оглавяват класациите с омега-3, но те също могат да бъдат намерени в орехи, соя, яйца, семена от чиа, ленено семе и риба и ленено масло.
7. Витамин С
Витамин С е от съществено значение за производството на колаген, протеин, който придава форма, здравина и цялост на много тъкани и е градивният елемент на ноктите, косата и зъбите.
Недостигът на витамин С може да доведе до чупливи нокти, както и до забавен растеж на ноктите.
Витамин С е основно хранително вещество и не може да се произвежда от тялото ви. Мъжете се нуждаят от 90 mg, а жените 75 mg на ден.
Как да се грижим за късите нокти и какви цветове да носим?
Докато цитрусовите плодове, като портокали, ягоди и киви, се смятат за най-добрите източници на витамин С, чушките, зелените зеленчуци и доматите също са с много високо съдържание на това хранително вещество.
Докато консумирането на различни витамини, минерали и хранителни вещества чрез храната допринася за растежа и поддържането на здрави нокти, доказателствата сочат, че добавянето им може да не е така.
Биотинът е изключение и добавките от този витамин могат да помогнат за възстановяване на чупливите нокти.
Като цяло, ако искате здрави, блестящи нокти, не забравяйте да включите разнообразие от плодове, зеленчуци, ядки и семена в диетата си, както и подходящи протеини и омега-3 мастни киселини.