Защо ковид карантината стана по-малка? След 7 дни е много малък шансът да заразяваш

12 януари 2022, 08:01 часа • 9982 | прочитания

Има редица проучвания, че след 7 дни дори при позитивен тест, всъщност човек вече не е заразен за околните - не отделя инфекциозна РНК. Ако тестът тогава позитивира, той хваща вирусна РНК, но това вероятно не е достатъчно за заразяване. В САЩ дадоха карантина от 5 дни, Европейският център по заболяванията дава препоръка при силен натиск върху системата ваксинирани да бъдат освобождавани дори след 2-4 дни при липса на симптоми. Така директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова обясни защо карантината за COVID-19 беше намалена.

Още: Важна стъпка в битката с човешкия папилома вирус у нас

Още: БЛС: В електронните здравни досиета има информация за алергиите, проблемът е в достъпа

Припомняме, че досега най-широко разпространеното схващане е, че неваксинирани хора могат да са заразни за други 2 дни преди проявяване на симптоми и 10 дни след проявяване на симптоми. Но от думите на проф. Христова излезе, че като са ти отминали симптомите, реално не си заразен за околните.

Тези хора, които може минимално да пренасят заразата, няма смисъл да ги държим вкъщи – така проф. Христова обясни защо в България се дава възможност хора с бустерна доза да излязат от карантина на 3-тия ден. Това става, ако след 72-часа от влизане в карантина направиш PCR и си с отрицателен тест – но трябва да си с поставен бустер.

Няма значение с кой вариант на коронавируса си заразен по отношение на това за колко време го изчистваш, заяви още проф. Христова пред БНТ.

Още: Призванието и подигравката с него: Медицински работник в София разкри унизителното си заплащане (СНИМКА)

Още: Безплатни консултации през месец април с водещ турски професор по ортопедия проф. Ерден Ертюрер

На въпрос дали тестовете са достатъчно чувствителни да улавят Омикрон, професорът беше категорична, че PCR са достатъчно добри – защото били изчислени да хващат 3 гена на вируса, не само S гена. При антигенните тестове обаче има голяма вариация в качеството им, предупреди експертът.

Ваксините спасиха огромен брой животи. Не можем да си представим какво би било, ако ваксинираните не се бяха ваксинирали - как би мутирал вирусът, настоя проф. Христова. Трябва да има голяма защитеност срещу вируса - не просто да сме ваксинирани и преболедували,а да има активен, напрегнат имунитет на повече хора в един и същ период от време, добави тя.

Не само с ваксини - и с мерки ще стане, смята проф. Христова. И обясни, че в Министерския съвет се обсъжда дали да не се наложи задължително носене на по-висок клас маски (FFP2). Засега това е само препоръчително.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес