Здравният министър Христо Хинков коментира, че се обсъжда вариант да се даде възможност за хартиена рецепта. Това стана ясно от изслушването му в ресорната комисия в парламента за проблемите на е-рецептите.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Припомняме, че от 16 октомври лекарствените продукти за лечение на диабет и антибактериалните лекарствени продукти за системна употреба, се изписват само с електронна рецепта. Новите правила бяха въведени с изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. ОЩЕ: Има ясна дата откога не можеш да вземеш антибиотик без е-рецепта
Връща ли се хартиената рецепта?
Тази възможност се обмисля по отношение на рецептите, изписвани от Спешната помощ и при посещенията за домашно лечение, тъй като в момента в тези случаи не може да се издава е-рецепта. Здравният министър заяви, че това може да се случи чрез промяна в наредбата, като според него това ще отнеме месец.
„Другият вариант е да снабдим с електронен подпис всички екипи, които работят в Спешна помощ. Има много неща, които трябва да се оправят и това предстои да свършим“, обясни Хинков. ОЩЕ: Хаосът с е-рецептите – какви са проблемите и как да се решат
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Според Костадин Ангелов промяната в наредбата може да се случат още днес, защото има форсмажорни обстоятелства.
Недостигът на лекарства
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
В рамките на заседанието на комисията Костадин Ангелов от ГЕРБ повдигна въпроса с недостига на лекарства. Той повдигна въпроса за система за следене на лекарствените наличности на пазара.
„Има фармацевти, които работят добросъвестно, има такива, които ще работят както им каже техния собствени“, каза Ангелов.
От своя страна директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов каза, че към момента в системата се съдържат данни за количествата от търговци на едро и на дребно.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Защо СЕСПА не е в "Информационно обслужване"?
Проф. Ангелов попита защо „Информационно обслужване“ не е се занимавало с изработването на Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА), както и защо здравното министерство няма данни за работни групи, които да са работили по нея. ОЩЕ: Бивш здравен министър пита кои институции са проспали недостига на лекарства
Богдан Кирилов отговори, че е имало обсъждане на прехвърляне на СЕСПА към „Информационно обслужване“. „Мисля, че в тази посока се върви“, каза Кирилов. Той заяви, че от страна на Агенцията по лекарствата има абсолютна готовност да стане това прехвърляне.
Междувременно Костадин Ангелов поиска да разбере защо това не се е случило за година и половина и дали бездействието идва от министерството или от Изпълнителната агенция по лекарствата. ОЩЕ: Недостиг на лекарства: Бившият здравен министър проф. Сербезова отвърна на сегашния Асен Меджидиев