Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) предупреди, че може да загуби повечето от служителите си, ако бъде взето решение да бъде преместена в страна от ЕС, която не се харесва на персонала.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Агенцията е базирана в Лондон и трябва да бъде преместена от там заради Brexit. 19 страни от ЕС кандидатстват да приютят ЕМА.
В службата било проведено вътрешно допитване сред 900-те души персонал, което установило, че най-предпочитана била кандидатурата на Амстердам, следвана от Виена и Барселона, Милано, Копенхаген, Атина и Дъблин, съобщи "Политико".
Между 65 и 81% от служителите заявяват, че биха останали на работа и биха живели в съответния град, ако ЕМА се установи в някой от посочените центрове.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
9 от всеки 10 анкетирани отговорили, че по-скоро биха напуснали агенцията, вместо да се преместят в София, Варшава или Букурещ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Междувременно стана ясно, че ЛГБТИ служителите на агенцията са изпратили писмо до председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, до председателя на ЕП Антонио Таяни и до председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Те се опасяват, че в България може да имат проблеми, тъй като не е ясно дали София ще признае статута на семействата им, щом става въпрос за еднополови бракове. Цитирано е писмо от 19 октомври, 2011 година на МВнР до Българския хелзинкски комитет (БХК), според което България не признава нито брак, нито друга форма на узаконяване на семейството между лица от един и същи пол, независимо дали става въпрос за семейство на български и чуждестранен гражданин или на двама чуждестранни граждани. Освен това, според БХК, българският съд не защитава от домашно насилие на лица от техен партньор от същия пол, тъй като тълкува понятието "фактическо съпружеско съжителство" като препращащо към определението за брак, което в Конституцията на България и Семейния кодекс е "съюз между мъж и жена". Не се признават и престъпленията на база хомофобия и то от Наказателния кодекс, посочва БХК.
Предстои зам.-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева да представи кандидатурата на София на среща в Лондон с изпълнителния директор на ЕМА проф. Гуидо Рази, пише Сега.
Решението къде ще се премести централата на ЕМА ще бъде взето през октомври на срещата на върха на лидерите на ЕС.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат