Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Швеция срещу България - кой как се справя с коронакризата

29 октомври 2020, 07:24 часа • 6927 прочитания

В Швеция вече не носят маски – най-силната мярка срещу коронакризата е социалната дистанция. Хората се стараят да стоят на поне 2 метра един от друг. И това, което ме впечатлява, е че медиите в Швеция не тръбят толкова за коронавируса. Така д-р Красимир Кацарски разказа какво се случва в скандинавската държава.

По думите му, тестове се правят само при симптоми и когато се налага да пътуват в чужбина. Д-р Кацарски каза пред БНТ и, че Швеция вече разрешава на хората над 70 години да се срещат нормално, но се окуражава много работата от вкъщи.

Швеците са много дисциплинирани и спазват, категоричен е той. И твърди, че сега числата в Швеция са по-добре, отколкото в съседните държави. В момента няма натиск над здравната система.

В България и в Швеция горе-долу има сходно количество на новозаразени. Подходът през пролетта не е повлиял на ситуацията сега, опонира пулмологът д-р Александър Симидчиев. Около половин милион души в България не обръщат внимание на нужните мерки и когато не ги спазват, те стават средство за разпространение на дистанция. Говорим за социално активни хора, уточни Симидчиев. Затова и трябва да носим маски – в България не можем да спазваме дистанция така, както в Швеция.

Симидчиев каза и, че "хората се държат като детска градина" – затова и комуникационната ни стратегия за носенето на маски той счита за погрешна. Трябваше да обясняваме защо следва да се носят маски, а не само, че трябва.

Въпросът не е да казваме само числа и да се страхуваме. Въпросът е да разбираме какво трябва да правим. Не можем да реагираме бързо с медицински кадри – един лекар се създава за 11 години, 6 години в университета и още 5 години за практика. Трябва да мислим с хоризонт от 10 месеца напред, обясни пулмологът.

По думите му, вече процентът на прием на болни е по-нисък - 13%, спрямо 15% преди няколко месеца. Но като абсолютни числа нещата изглеждат зле. Системата още е натоварена, не претоварена - обаче емоционално прегаряме, защото все чакаме следващият месец да е по-добре, а то не е, заключи Симидчиев.

Още: "Пореден рекорд: 2760 заразени с коронавирус за ден, над 2300 души са в болница"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес