СЗО разработва стратегия срещу стреса След пандемията от COVID-19 ни чака емоционална такава и тя ще бъде с грандиозни размери. Това заяви в интервю за "Труд" д-р Цветеслава Гълъбова във връзка с Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на държавната психиатрична болница “Св. Иван Рилски” разпространените първи препоръки на Световната здравна организация (СЗО) за психическото и психосоциалното здраве на хората в най-засегнатите от коронавируса държави.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
В условията на разпространяващата се зараза и карантинните мерки кризата с пандемията от COVID-19 поражда огромен стрес, отбелязват от СЗО. И препоръчват заразените да не се наричат “жертви”, “семейства с COVID-19”, а “болните, които се лекуват от COVID-19”. Специалистите препоръчват и хората под карантина и страните с извънредно положение да търсят информация за коронавируса в определени часове на деня, а не постоянно.
От СЗО препоръчват на работодателите да наемат психолози за работа със служителите и работниците. А тази мярка веднага трябва да се приложи към медицинските екипи “на първа линия”, както и с всички лица, които са изложени на най-пряка опасност от заразяване с COVID-19.
“Да не видим след края едни емоционално-изпепелени хора, които ще бъдат с цинично и с бездушно отношение”, каза д-р Гълъбова по отношение на колегите си, които са в инфекциозните отделения у нас и в Европа.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
“Кошмарен паралел ще направя, но ситуацията в момента за лекарите е като постулата в акушерството и гинекологията – когато трябва да се прави избор между майка и плод, спасява се майката, защото се приема, че тя дава живот. Така трябва да гледаме в момента на лекарите. Психологическият шок на всички хора след пандемията от коронавирус ще е по-страшен от този след Втората световна война”, каза още д-р Гълъбова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
Директорът на държавната психиатрична болница “Св. Иван Рилски” посочи още, че страхът на хората от пандемията променя целия досегашен начин на живот, смисъл и ценности. И прогнозира, че за отстраняване напсихологическите последици от сегашната ситуация ще са необходими 10 години.
“Дори и на най-силните им идва в повече в един момент, ние живеем в общество с достатъчно основание за стрес, панически атаки, посттравматични разстройства – всичко това след тази пандемия, която не се очертава да приключи до месец, ще окаже огромно влияние”, каза д-р Гълъбова.
Първите заключения на психолози и психиатри са, че хората трябва да приемат, че съхраняването на психичното здраве в този момент не е спринт, а маратон.
Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК
Още: Безплатни консултации с известен турски специалист по очни болести в София