СЗО разработва стратегия срещу стреса След пандемията от COVID-19 ни чака емоционална такава и тя ще бъде с грандиозни размери. Това заяви в интервю за "Труд" д-р Цветеслава Гълъбова във връзка с Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на държавната психиатрична болница “Св. Иван Рилски” разпространените първи препоръки на Световната здравна организация (СЗО) за психическото и психосоциалното здраве на хората в най-засегнатите от коронавируса държави.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
В условията на разпространяващата се зараза и карантинните мерки кризата с пандемията от COVID-19 поражда огромен стрес, отбелязват от СЗО. И препоръчват заразените да не се наричат “жертви”, “семейства с COVID-19”, а “болните, които се лекуват от COVID-19”. Специалистите препоръчват и хората под карантина и страните с извънредно положение да търсят информация за коронавируса в определени часове на деня, а не постоянно.
От СЗО препоръчват на работодателите да наемат психолози за работа със служителите и работниците. А тази мярка веднага трябва да се приложи към медицинските екипи “на първа линия”, както и с всички лица, които са изложени на най-пряка опасност от заразяване с COVID-19.
“Да не видим след края едни емоционално-изпепелени хора, които ще бъдат с цинично и с бездушно отношение”, каза д-р Гълъбова по отношение на колегите си, които са в инфекциозните отделения у нас и в Европа.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
“Кошмарен паралел ще направя, но ситуацията в момента за лекарите е като постулата в акушерството и гинекологията – когато трябва да се прави избор между майка и плод, спасява се майката, защото се приема, че тя дава живот. Така трябва да гледаме в момента на лекарите. Психологическият шок на всички хора след пандемията от коронавирус ще е по-страшен от този след Втората световна война”, каза още д-р Гълъбова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Директорът на държавната психиатрична болница “Св. Иван Рилски” посочи още, че страхът на хората от пандемията променя целия досегашен начин на живот, смисъл и ценности. И прогнозира, че за отстраняване напсихологическите последици от сегашната ситуация ще са необходими 10 години.
“Дори и на най-силните им идва в повече в един момент, ние живеем в общество с достатъчно основание за стрес, панически атаки, посттравматични разстройства – всичко това след тази пандемия, която не се очертава да приключи до месец, ще окаже огромно влияние”, каза д-р Гълъбова.
Първите заключения на психолози и психиатри са, че хората трябва да приемат, че съхраняването на психичното здраве в този момент не е спринт, а маратон.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат