Ръководителят на проекта за българска ваксина срещу COVID-19 е много скептичен за мерките, предупреди за ваксините

27 ноември 2020, 07:37 часа • 9277 | прочитания

Масовият скрининг (тестване) не носи голяма информация, освен че голяма група хора е позитивна. Кризата не се управлява, за съжаление – тя затова е криза, защото много трудно се управлява. Това, което можем да направим, е да минимизираме щетите. Така смята доц. Андрей Чорбанов, ръководителят на проекта за българска ваксина срещу COVID-19.

Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.

Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници

Не смятам, че с новите мерки се случва това – управление на кризата. Просто много от хората в България са се срещнали с вируса и затова се надявам скоро да намалеят вирусоносителите, също и в глобален мащаб, посочи Чорбанов.

Навсякъде по света правителствата не се съобразяват с учените, категоричен е доцентът. Той посъветва всички да се обърнем към директора на ИАЛ, за да разберем какви са сроковете за регистриране на ваксина. Бърза се, убеден е Чорбанов, с уточнението, че няма да каже, че някоя ваксина за COVID-19 е лоша, но казва, че не знаем. До Нова година ще имаме в ръка прототип на ваксина, увери Чорбанов. Пред БНТ той каза, че тя още не се тества, но има доброволци – тестването на ваксини обаче не се прави от научните екипи, които ги правят, а от фирмите, които ще ги разпространяват.

Българската ваксина се съхранява при нормална температура – от 4 до 8 градуса по Целзий. Чорбанов обаче е скептичен за ваксини, които ще трябва да се държат при минус 70 градуса по Целзий – трудно ще е да се организира такава логистика, а след това за какво ще са ни такива хладилници, попита той.

Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски

Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора

Не знам откъде решихме, че децата са големи вирусоносители. Моята гледна точка е, че децата, учениците и младите хора много бързо трябва да преминат през вируса и това ще даде възможност той да не бъде пренасян на рисковите групи, обясни Чорбанов.

Според него, сегашният пик и криза с COVID-19 стана факт поради две причини – природните т.е. студено време и повече стоене в затворени пространства, но и наплашване на хората, което е довело до наплив в болниците. Доц. Чорбанов е категоричен, че различните народи и етноси имат различен здравен статус и нашият не е добър – заради натрупвания.

Позицията на Чорбанов обаче влезе в контрапункт с анестезиолог от Исперих, който е категоричен, че новите мерки са наложителни. Той обясни пред Нова телевизия как в болницата сега работят 4 лекари, 2 от които са болни и въпреки това работят, като в почивките им се вливат лекарства. Половината медицински сестри също ги няма - взели са отпуск или лежат болни в лечебното заведението. "По-скоро обществото трябваше да е по-разумно - да си мием ръцете и да носим маски", смята лекарят, който не вижда на първо място вина във властта. Той публикува пост във Facebook, като засегна темата с чувалите за трупове и изрази надежда повечето да останат неизползвани.

ПОДРОБНА ПУБЛИКАЦИЯ, В КОЯТО ДОЦЕНТ ЧОРБАНОВ БИВА ОБОРЕН ТОЧКА ПО ТОЧКА, ПРОЧЕТЕТЕ ТУК!

Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист

Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите

Още: "Спад в броя на случаите на коронавирус, бум на заразени медици за денонощие"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес