Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Тодор Попов: Човечеството се бори с все повече алергии

05 април 2017, 13:01 часа • 2976 прочитания

Проблемът с алергиите действително е сериозен. Той всъщност се увеличава, вместо да бъде побран в някакви рамки, тъй като има непредвидени резултати от човешката дейност, които се изразяват в много различни начини, при които се появяват всякакви нови молекули, с които човешкият организъм се среща ежедневно.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Това обясни професор Тодор Попов, национален консултант по алергология и завеждащ отделение по респираторна алергия.

"Тези нови изкуствени продукти на човешката дейност взаимодействат със старите естествени алергени, които съществуват в природата, видоизменят ги, създават се вече съвсем нови условия, които изглежда в последните десетилетия карат човешката популация да става все по-алергична и по-алергична, така че неслучайно тази седмица се организира, за да може обществото да има достатъчно ясна представа за този проблем, който изисква обединени сили от тези, които са специалисти и от тези, които са пациенти, и от различните институции, които трябва да съдействат, за да има един качествен скок в борбата с алергиите", заяви той, цитиран от БНР.

Без съмнение най-разпространените алергии са свързани с горните дихателни пътища – лигавицата на носа, на околоносните съдове, съответно те са свързани с долните дихателни пътища, което представлява вече разнообразната като разновидности група на бронхиалната астма, добави още проф. Попов.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

"Ние не сме първенци в случая. Има страни, където по генетични или някакви други причини нещата изглеждат доста по-сериозни. Ние във всички случаи се побираме в златната среда, дори малко под нея и мисля, че сме в благоприятната ситуация да можем да следим негативния опит на "първенците“ и да се съобразяваме с всички постижения, които имаме в разбирането на механизмите на алергичните болести, в менажирането на тези болести, в поставянето им под контрол, в намирането на нови начини да им съдействаме, така че да намалим последиците от този проблем", допълни той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес