Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Кантарджиев обяви кога се очаква пикът на грипа

08 януари 2023, 18:42 часа • 4622 прочитания

“Пикът на грипа се очаква през февруари, но сега започна епидемиологичното разпространение на грипните вируси”, заяви проф. Тодор Кантарджиев пред бТВ.

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

“Предишното редовно правителство на кабинета Петков възложи на група добри епидемиолози от Пловдив, сред които и ръководителката на катедрата проф. Ани Кеворкян, да анализира смъртността от COVID-19. Оказа се 860 000 години загубен живот. Това е загубеният живот на хората, починали от COVID”, допълни още той.

Според него цивилизованите държави трябва да си извадят изводите, че здравните системи са били много не подготвени.

“Вариантът, който в момента е в Китай, и в Европа - Омикрон, няма нищо общо като вирулентност, като смъртност причинител, каквото беше преди две години. Още преди три години казах, че еволюцията на вируса е такава, че да може по-лесно да се разпространява и полеко да се прекарва. Философията на вируса е не да убива, а да се разпространяват на човек на човек. По начало още преди три години знаехме, че това е вирус, който сравнително често мутира”, добави Кантарджиев. Той е категоричен, че от една година цялата законодателна дейност на правителството е да лишава министъра на здравеопазването от възможност да реагира на остри ситуации, да закупува реактиви, медикаменти, да заплаща на хората, работещи в епидемична обстановка.

Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София

Още: Проф. Андрей Чобанов: Наркотиците действат най-вече на състоянието на личността и се стига до пълен упадък

“От 30 години говоря на студентите в моите лекции - изписвайте български лекарства, за да запазвате работните места в страната. От най-големият износител на антибиотици, ние станахме вносител на антибиотици. Доста от субстанциите се правят в Индия и в Китай. Според мен се спекулира с недостига на лекарства”, каза Кантарджиев. По думите му се лекарства се крият и се задържат, за да бъдат реекспортирани. 

Седмицата на коронавируса: Спад на процента положителни тестове, но изглежда измамно

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес