Няма друг вид освен Грип А, като е възможно в края на грипната епидемия да се открият и други варианти на грипа. Грипът е малко по-тежък, с по-голям брой хоспитализации, с отпадналост, с болки в мускулите, с болки в гърлото и със суха кашлица. Децата до 18-годишна възраст и възрастните над 65-години се заразяват най-много от Грип А.
Toва заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред БНТ.
В момента има активизиране на грипа, но и на острите респираторни заболявания и парагрипни вируси, посочи проф. Христова.
Тя изтъкна, че вече е късно за противогрипна ваксина.
За миналата година основното значение да няма грип били по-строгите мерки срещу коронавируса. В момента има толкова случаи на грип, колкото през януари и февруари месец, посочи проф. Ива Христова и даде пример, че в следващите седмици може да има още области с чувствително повишение на болните с грип.
Проф. Христова отбеляза, че топлото време ще помогне за острите респираторни заболявания. Ситуацията с коронавируса е доста успокоена за нашата страна. Основно е Омикрон, като единични проби се доказват с Делта варианта. Това, което се очакваше, че вторият подвариант на Омикрон към момента той не е достигнал към чувствително високи стойности, увери проф. Христова и добави, че ковид пандемията у нас засега е овладяна.
Тя съветва хората, когато се разболеят от грип или от коронавирус да търсят лекарска помощ.
Проф. Христова заяви, че трябва по-висок колективен имунитет за по-висока протекция. Имаме нелоша защита вече като имунитет в населението на страната, каза още тя.
Още: Нови данни: Омикрон на практика вече е доминиращ в България, заяви проф. Ива Христова