В сравнение с миналата година, чувствително се е повишила заболеваемостта от коронавирус сред по-младите – между 20 и 39 години и между 40 и 50 години. Това заяви ръководителят на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова.
Още: Безплатни неврохирургични консултации във Варна с проф. д-р Волкан Айдън
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Делта вариантът е много по-инфекциозен, в много по-голямо количество се размножава в човешкия организъм. Трябва да се ваксинираме, за да се предпазим, да носим маски и да спазваме дистанция, подчерта проф. Христова.
По думите ѝ пред bTV, децата препредават вируса и предимно възрастните заразяват децата. По принцип децата го преболедуват по-леко, но по принцип – но ако имунният отговор не се включи достатъчно бързо, ще го карат по-тежко, категорична беше проф. Христова. Тя посочи вроден и придобит имунен дефицит – във втория случай например ако има следващи едно след друго други заболявания. И препоръча ваксинация на хора с хронични заболявания и затлъстяване. За нея е добре да има регулярно тестване.
Оказа се и, че НЦЗПБ няма информация колко са ваксинираните като процент от излизащите положителни тестове.
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Що се отнася до бустерната доза ваксина, Христова напомни, че Експертният съвет дава препоръка за рискови групи – хора с вроден или придобит имунен дефицит, онкоболни, хора с трансплантации. И за възрастни хора, над 60-65 години, ще има препоръка – ще има препоръка за бустерна доза официално, посочи Христова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Бяхме закрепили някакво плато, но в рамките на поне 2-3 седмици ще има повишение на заболеваемостта. Надявам се да заформим след това едно плато – при всички случаи над 2000 на ден, но под 3000, а след това да тръгнем надолу, обясни проф. Христова. Тя изрази надежда и след като минем през Делта варианта, да няма нови такива тежки варианти на КОВИД-19.
По отношение на грипа, проф. Христова изрази опасение, че поради неспазването на мерките ще има повече грипни вируси от миналата зима.