Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Чорбанов се съмнява дали скоро ще има масова ваксинация в България

08 януари 2021, 08:03 часа • 12541 прочитания

Изобщо не е сигурно, че получаваме пропорционално количеството ваксини като ваксини толкова, колкото вземат Германия и Франция например. Производителят доставя първо на тези, които са платили най-много. Това каза проф. Андрей Чорбанов.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Съгласно публикувания официален график от здравното министерство, през тази година ще дойдат 1,5 млн. дози ваксини от Pfizer/BioNTech и Moderna общо. Има вече и неофициална информация, че държавата планира масовата ваксинация да не е с РНК ваксини – ЕТО ТУК прочетете подробности.

Оказа се, че производителите не могат да смогнат с доставките. Вече направиха уговорка, че може да закъснеят, коментира Чорбанов пред Нова телевизия, без обаче да уточнява кой точно производител, защото ваксината срещу коронавирус не е една – става въпрос обаче за Pfizer/BioNTech. А за страхотния темп на ваксинация в Израел обяснението е просто – плащат двойно повече за ваксините.

Според Чорбанов, ще бъде проблем да направим масова ваксинация – по 20 000 души на ден, като повтори думите си, казани пред президента преди два дни.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

По думите на професора, за българската ваксина срещу коронавируса трябват 10-15 млн. лева за изпитания върху хора. Той счита, че ако се наложи реимунизация и си си слагал първо например ваксина на Pfizer/BioNTech, може след това да си сложиш българската ваксина например.

Смятам, че малко по-късно ще е по-добре да направим изборите – вярвам, че в следващите месеци вирусът ще почне да затихва, коментира Чорбанов. Голям оптимист съм по отношение на това колко хора се срещат с вируса за достигане на стаден имунитет, добави той. "Т.е. ако имаше повече мъжки хора, по-бързо стигаме покритието", попита Виктор Николаев, а Чорбанов отговори: "Винаги съм застъпвал тази теза".

"Не антителата са нещото, което ни защитава", подчерта Чорбанов отново, който повтори - клетъчният имунитет е важен, но да се изследва струва няколкостотин лева на човек. Ще се ваксинирам, не с РНК ваксина и категорично смятам, че ваксинираните не трябва да носят маски - това е смисълът, завърши той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес