Болничните листове бележат ръст от 60% за последните 6 години. Това е увеличение от 1,9 млн. на 3 млн. годишно. Това заяви управителят на НОИ Ивайло Иванов по време на правителственото заседание, на което стана ясно, че правителството замразява идеята първите 3 дни болнични да се плащат само на 50%.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Според Иванов предложението било с цел ограничаване ползване на неправомерно използвани болнични, а средствата, които се изплащат за болнични листове, са в размер на 500 млн. лв.
Отлагането на мярката ще продължи месец или два, докато бъде намерен вариант за затягане на контрола върху издаването на болничните листове, обяви премиерът Бойко Борисов. Той допусна, че ако тези мерки не проработят, е възможно да се помисли и за наказателни действия срещу лекарите, издаващи фалшиви болнични.
Управляващите обмислят вариант и да създадат специална лекарска комисия, която да проверява издадените листове.
"Във Великобритания, Франция, Австрия, почти във всички държави има период на болничните, в който лицето не получава възнаграждение от работодателя или държавното осигуряване. България възприе най-мекия вариант - да се изплащат 70% от работодателя за първите три дни, а нашето предложение е да се изплащат 50%", заяви управителят на НОИ, цитиран от БГНЕС.
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
"По този начин ще намалим желанието на служителите да ползват болнични като сливат почивни дни или по друг нетрадиционен начин", вярва Ивайло Иванов.
Фалшивите болнични ощетяват всички, в Полша за това отнемат правата на лекаря, допълни премиерът Борисов.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
"Ангажирали сме всички сили на полицията да се опитаме, за да не пострадат реално тези хора, които са болни заради тези, които мамят. Знаете като дойде петък колко болнични се издават и айде в Гърция на почивка. Ама всички данъкоплатци плащат за това. Разпоредили сме проверки по всичките тези компании“, заяви Борисов.
"Предлагам министерството да не прилага тази мярка докато не се опитаме месец - два, дали ще се справим. Става въпрос за милиарди, които изтичат през една или друга форма от тази система. Населението е намаляло, с 60% повече са се увеличили болничните и в пъти повече пари за здравеопазване са дадени. В същото време болниците, над половин милиард дългове, сиреч изхарчени пари", каза още премиерът.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Борисов заяви, че има предложение от опозицията тези дългове да бъдат платени. "Приемаме, че ще ги платим и след 2 години пак ще бъдат 500 млн.лв. И всички казват, че няма промяна в здравеопазването. 4 млн. лв., видяхте клиники в "Пирогов" всички ги харесаха. А 4,5 млрд. лв. не могат да се видят къде са. Затова като тръгнахме по системата ето ти – половин милиард тука с инвалидните пенсии, още 1,8 млрд. лв. Извинявайте, ама това огромни пари", коментира Борисов.
"В Полша за фалшив болничен отнемат правата на лекаря, повече не може да е лекар. Но за това днес ще продължим в 11.00 и нещо по тази тема. Още веднъж ще се пробваме с цялата сила на държавата дали може да се справим, ако не, тогава ще отидем на такива мерки", допълни Борисов.
По думите му това трябва да е култура на всички, всеки доктор като се подписва за болничен, да знае, че ощетява останалите граждани. "Това е много трудно доказуемо. Ще кажете защо полицията не се занимава - защото всеки може да изкара, че има кръвно, докато отидат да го проверяват може да му се нормализира кръвното. Просто трябва да знаем, че когато се дават фалшиви болнични, се ощетяват всички и накрая сметката става огромна. Спираме докато не видим дали ще ни проработят мерките", уточни премиерът.
Правим последен опит - да направим специализирана лекарска комисия, които да отиват и да проверяват болничните листове, заяви още Борисов, цитиран от Фокус.
"След Министерски съвет със здравния, финансовия и вътрешния министър ще проведем още едно заседание. Става въпрос за над половин милиард щети. В същото време имаме сигнали и протести на компании, които искат да закриват заводи, например Ихтиман, защото един доктор дава по 200 или 500 болнични листове", обясни Борисов.
"В същото време има компании, където има 105 000 болнични. В една фирма има 105 000 дни болнични, изплатени от държавата. В същото време ние сме изключително социална държава и всяка такава рестриктивна мярка създава проблем. Затова ще направим последен опит дали с контрол на контрола - да направим специализирана лекарска комисия, които да отиват и да проверяват болничните листове", заяви Борисов.