Здравната каса обмисля да спре стимулите за аптеките за отпускане на скъпоструващите лекарства. От производителите пък ще иска, в случай на преразход на средства, да връщат цялата разлика.
Това призна пред журналисти председателят на Надзорния съвет и заместник-министър на здравеопазването Жени Начева след заседание на надзорниците.
Промяната засяга лекарствата, които НЗОК плаща 100%. Предлага се аптеките да не получават по 2 лв. на рецепта със скъпоструващи лекарства, както е сега. Те нямат право на надценка за тези медикаменти, затова е и тази сума за обработката на документа.
"НЗОК ще успее да разплати всичко на договорните си партньори за тази година", допълни още Начева. Преразходите, които се очакваха в края на годината по перата за лекарства и за болнична помощ, са компенсирани, увери Начева, цитирана от Дарик.
Според фармацевтите много аптеки ще спрат да работят със скъпоструващи лекарства.
Индустрията се обяви против като твърди, че това е незаконосъобразно и злоупотреба с господстващото положение на касата. Ефектът за пациентите ще е проблем с доставките, съответно и с достъпа до лечение.
"Идеята е глупава, а това решение е скандално", коментира пред БТА председателят на Българския фармацевтичен съюз (БФС) проф. Илко Гетов.
"Тази мярка ще ограничи достъпа на пациентите до лекарства, особено в малките населени места", категоричен е професорът. По думите му тя цели обслужването на големи аптечни вериги и вертикално-свързаните фирми.