Генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски заяви, че в момента е опасно детските градини да се отварят. Той е наясно, че това е ахилесовата пета, заради която много млади хора не могат да се върнат на работа, но първо ще следят какъв ще е резултатът в Германия и Дания. "За детските градини има различни практики по света и следим как се развива. Това е много ключов фактор за хората, за да отидат да работят. В момента смятам, че е опасно действие. Трябва да се изчака да се види тези мерки какви последствия имат, ще имаме и достатъчно време да видим в Дания и Германия как е. Няма как да поставим критерий като в Германия", сподели Мутафчийски пред bTV, където в предаването "120 минути" отговаря на въпроси на деца.
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
"В момента тенденцията се запазва, каквато беше. Заразяването е на клъстери и фамилно без данни за дифузно разпространение. Възприехме модел, който се изповядва в Израел - 100 души на ден за три дни и се затягат мерките. Не трябва да се гледа бройката на болните, а възможностите на здравната система. Имаме най-голям ръст на заболели в болница, те са около 380.Имаме ръст на настанените в болница, както и на тези в интензивните. Следят се внимателно и двата фактора. Заразяването става, както досега - няма данни за дифузно", допълни той.
На въпрос защо изглежда така, че много бързо и извeднъж се стигна до разхлабване на мерките: "Вие не знаехте и преди това, че трябва да носите маска, не бяхте свикнали да пазите дистанция, не ви идваше в главата, сега хората имат рефлекс за това нещо. Хората знаят, че не трябва да пипат наляво надясно, че трябва в превозно средство да са с маска. Здравната ни система беше абсолютно неподготвена, а сега е доста по-подготвена, няма общо с това, което беше.
Няма никаква формула, която да се следва. Това е ново предизвикателство и няма примери. Аз се учудвам на мои колеги, които говорят сякаш всичко им е ясно. Хората не знаят срещу какво се изправят. Има явен сблъсък между това да запазим живота на хората и нашето икономическо оцеляване. Ние сме свикнали с всичките удобства и не искаме да се разделяме с тях. Но не може да се намери точната формула и затова казахме, че ще изповядаме такъв метод на проба и грешка. И това не е слабост, а е защото имаме пълно разбиране на проблема". Той допълни, че се е сбъднала прогнозата след Великден да има пик на заразени, но той е бил в ниската граница".
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"За матурите сме дали конкретни предписания, за да има достатъчно място, ще се носят маски от квесторите и учениците. Дали ще свърши скоро коронавиурсът? Надявам се. Много от лекарите казват, че топлото време ще му повлияе, но и много казват, че няма. Към този момент трябва да се научим да живеем с него. Изработени са механизми да не се нарушава учебния процес и децата трябва да се научат да се пазят", каза още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 10 май