Понякога може би малко съжалявам за това, че не съм в опозиция, защото опозицията може би има свободата да не се придържа към фактите. Това каза министърът на здравеопазването Петър Москов.
Министърът направи това признание след заседанието на кабинета в отговор на въпрос дали има нови сигнали за източване на НЗОК след случаите в Шумен и Пловдив.
„Съжалявам. Аз понякога може би малко съжалявам за това, че не съм в опозиция, защото опозицията може би има свободата да не се придържа към фактите. Съжалявам, че част от опозицията активно използва това си право напоследък и в случаите с шефа на ДАИ, и в случаите с Фонда за деца, и в други случаи. Това, че аз, Ивайло Московски или други министри не могат да излязат пред вас и да разкажат всичко, което съответно специализирани органи са предприели, не е причина да се спекулира. Ако искаме реално контрол, реално антикорупционни действия и то по върховете на държавата, трябва да сме съпричастни към тоя процес, нали така – а не да го критикуваме”, каза той, цитиран от БГНЕС.
Самата смяна на шефа на Фонда не е била прибързана. „Аз нямах абсолютно никакъв изход освен да го сменя същия ден, след като спрямо него и колегите му беше повдигнато обвинение за организирана престъпна група. Моята задача в този случай беше и мисля, че се справихме – да гарантираме работата на фонда и това нито едно дете нуждаещо се от лечение било по-спешно, било в по-планов порядък да не може да се компрометира този процес. Затова фондът трябваше да има нов директор и той трябваше да бъде назначен максимално бързо. Защото видяхте още на следващия ден имаше заседание на обществения съвет на фонда, бяха приети документи за лечение на 15 деца. Тоест това е процес, който не може и не бива да спира и това е моят ангажимент като министър на здравеопазването”, каза той.
За това дали самият Москов е вътрешно убеден, че става въпрос за организирана престъпна група, той каза, че в това трябва да бъдат вътрешно убедени хората, които са повдигнали това обвинение и препрати търсенето на тези отговори от тях. „МЗ не може да упражнява контрол върху обществения съвет, защото той се назначава от Министерски съвет. Нека да кажа следното: Има доклад на Инспектората на министерството, който е пратен преди три месеца в прокуратурата. Дали и това е част от причините прокуратурата и ГДБОП да предизвикат тези действия, аз не мога да кажа и не мога и да коментирам дори и да знам”. Така здравният министър отговори на въпрос дали той не знаел за какво става въпрос и дали МЗ не упражнява никакъв контрол върху обществения съвет, върху Фонда.