По-строгите мерки срещу разпространението на коронавируса вече са факт на регионално ниво в най-засегнатите области и властите възнамеряват да се придържат към тази стратегия и занапред.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Националният оперативен щаб е дал на областните щабове по места набор от 15 възможни мерки, които да налагат при необходимост: от намаляване на работно време на някои търговски обекти, през мерки в училища, до отмяна на масови събития.
По този път вече тръгна Търговище, която е една от двете най-засегнати области в страната, а същото се очаква да направи и Благоевград. Това стана ясно на брифинга на националния оперативен щаб за борба с коронавируса в четвъртък, когато в страната беше отбелязан пореден ръст с 819 новозаразени.
Кунчев посочи, че по-строгите мерки ще продължат се налагат на регионално ниво в отговор на журналистически въпрос защо нямало такива.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"Не знам защо оставате с впечатление, че мерки няма. Казахме, че мерките ще бъдат регионални и таргетни. И в момента областният щаб в Търговище разпореди такива мерки и те са доста по-строги от средните за България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Очаквам, че днес това ще направи и Благоевград. Точно така ще се действа и в бъдеще на база на данните за заболеваемостта", обясни той. Кунчев съобщи ,че на областните щабове са дадени набор от 15 възможни мерки, които да налагат при необходимост: от намаляване на работно време на някои търговски обекти, през мерки в училища, до отмяна на масови събития.
Здравният министър Костадин Ангелов призова хората да се въздържат от пътуване в Търговище и Благоевград освен при крайна необходимост. Двете области попадат в най-рисковата червена зона със заболеваемост от 120 души на 100 000.
Други 10 области са в оранжевата зона с между 60 и 119 заразени на 100 000: Бургас, Габрово, Кърджали, Монтана, Пловдив, Сливен, Смолян, София град, Стара Загора, Ямбол.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
В жълтата зона с между 20 и 59 заразени на 100 000 са 13 области: Варна, Враца, Велико Търново, Добрич, Кюстендил, Пазарджик, Перник, Разград, Русе, Силистра, София-област, Хасково и Шумен. И с най-малко заразени в зелената зона – под 20 на 100 000 са Видин, Ловеч и Плевен.
Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев коментира, че е нормално да се променят областите по-висока заболеваемост, като същото се наблюдава и по отношение на грипа: "Много от областите минаха през такъв тежък период: Първо беше Видин, после Сливен, Ямбол, Добрич, Пазарджик. Очевидно сега е време за други области", каза той.
Иначе България е на 22-ро място от 30 страни в Европа със заболеваемост от 74.67 на 100 000 за последните 14 дни и на 8-мо място по смъртност с 1.56 починали на 100 000 души.
Кунчев съобщи, че в момента у нас се правят по 440 теста на 100 000 души, като в ЕК се обсъжда минимум от 300 теста на 100 000 души, за да се приемат данните от дадена страна за достоверни.
Повече за по-сериозния контрол за спазване на мерките прочетете в този материал.
Оше: Как сe справя България с COVID-19?