Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Лекари в помощ на пациентите": Инфекцията на влагалището

30 септември 2023, 08:20 часа • 9440 прочитания

В новата ни рубрика "Лекари в помощ на пациентите" днес ще поговорим за един от най-честите проблеми при жените през летния период - възпаление и инфекцията на влагалището или т. нар. вагинити. Доц. д-р Весела Карамишева ще обясни на читателите на Actualno.com кои са най-честите типове вагинити, какви са причините и как лятото влияе на вагиналното здраве на жените.

Независимо, че се смятат за локани процеси, те много често са трудни за повлияване поради анатомични особености при жената и голямо разнообразие на нормалната микрофлора. Те се изразяват с парене, сърбеж, дискомфорт и повишено вагинално течение. ОЩЕ: 4 продукта, които предпазват от вагинален дискомфорт

НАЙ-ЧЕСТИ ТИПОВЕ ВАГИНИТИ

Те са предизвикани от гъбични и анаеробни микроорганизми - кандидоза и бактериална вагиноза.

  1. Гъбични инфекции - топлината и влагата създават идеална среда за тяхното развитие и размножаване.
  2. Бактериална вагиноза – състояние, причинено от дисбаланс на бактерии във влагалището.
  3. При полови контакти - трансмисивните най-чести са хламидиините, херпесните и трихомониазните.

Нормално влагалището се обитава симбиотични микрорганизми (нормална флора). Основният дял е от млечнокисели бактерии -лактобацили. Те поддържат едно леко по-кисело ph и на него се дължи естествената бариера към патогенни микроорганизми. Нарушаването на тази киселинност и дисбаланса на нормалната флора са именно най-честите причини за развитието на вагинити. Допълнително се включват и сексуалнотрансмисивните микроорганизми. ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Алергичният ринит

РИСКОВИ ФАКТОРИ

  • Често сменяне на партньорите без използване на предпазни средства
  • Менопауза и ниско ниво на естрогени
  • Бременност
  • Придружаващи заболявания – диабет, онкологични заболявания, намален имунитет
  • Ползване на вагинали душове

Освен изброените рискови фактори летния сезон също се смята за рисков фактор. Това е сезон на повишени температури и влажност.

ЗАЩО?

Причините са разнообразни. С повишаване на температурите и слънчевото греене можете да станете по-податливи на здравословни проблеми. Възможно е да се появи парене, сърбеж, дискомфорт в областта на половите органи.

КАК ЛЯТОТО МОЖЕ ДА ПОВЛИЯЕ НА ВАГИНАЛНОТО ЗДРАВЕ?

  1. Изпотяването в гениталната област създава затопляне и овлажняване, което благоприятства свръхрастеж на микроорганизми. Повечето от тях са нормално населяващи дебелото черво и влагалището, но променената среда води до свръхрастеж на някои от тях и съответните оплаквания. Според редица експерти повишеното изпотяване през летните месеци може да промени PH баланса във влагалището, водейки до инфекции. Обезводняването (дехидратация) също може да предизвика вагинална сухота, предоставяйки възможност бактериите да преодолеят защитните бариери на влагалището.
  2. Носенето на по-тесни и неудобни дрехи води до повишено триене, разраняване и затопляне, което води до повишен риск от инфекции.
  3. Летният период е повод за много запознанства и срещи. Наред с това се наблюдава и засилена полова активност, понякога с непостоянни партньори. Това е предпоставка за възникване на нови заболявания, предавани по полов път. Препоръката е за използване на предпазни средства. За съжаление един от методите за предпазване - локални кремове и таблетки (спрмициди) също води до променена среда и риск от вагинити.
  4. Използване на водни басейни и плуването в басейни, язовири и реки също увеличава риска от бактериална инфекция
  5. Уринарните инфекции са много често срещани през летните месеци, поради дехидратация, изпотяване, въздържане от уриниране, повишена честота на полови контакти.
  6. Вагинална сухота - летните високи температури водят до изсушаване на кожата, нарушаване на бариерната функция поради повишена честота на миене и мокрене. Това е особено изразено при пациентки в период на менопауза.

Разбира се има възможности да избегнем или намалим риска от вагинити по време на летните месеци. ОЩЕ: Какво трябва да знаете за вагиналната сухота?

ПРЕПОРЪКИ:

  1. Бъдете хидратирани - поемайте голямо количество вода и течности
  2. Носете дрехи, които дават възможност на кожата да „диша“.
  3. Избирайте дрехи от натурални тъкани, които дават възможност на въздуха да циркулира и предотвратява свръховлажняването
  4. Избягвайте тесни дрехи
  5. Спазвайте добра хигиена – запазете гениталната област чиста, суха и избягвайте алергизиращи продукти. Използвайте предназначени за тази област продукти, съобразени с ph. Използваните понякога за баня продукти-пяна, сапуни,гелове могат да причинят раздразване
  6. Бъдете внимателни с епилацията и ползване на различни методи;някои от тях като самобръсначки и дразнещи кремове могат да предизвикат възпаление на външни полови органи, а впоследствие и на входа на влагалището
  7. Сменяйте мокрите дрехи,ползвайте душ веднага след плаж за отмиване на пясък,сол.Това са агенти ,които силно дразнят
  8. Използвайте предпазни средства при полови контакти
  9. прием на пробиотици-през устата или поставени вагинално профилактират развитие на вагинити и честотата на рецидиви
  10. Избягвайте чести душове-могат да нарушат естествения баланс на половите органи и да увеличат риска от инфекции
  11. Избягвате чест прием на антибиотици- те нарушават естествените бариерни функции и предизвикват дисбактериоза

И най-накрая - повечето пациентки изпитват особен страх, най-вече заради големият дискомфорт. Не всички вагинални инфекции са опасни за здарвето. Повечето от тях са напълно лечими. Затова не се колебайте да се обърнете към доверен лекар и не прилагайте самолечение.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес