Има опасност от вирусен менингит - сега е сезонът и очакваме броят на случаите да расте. Това каза за БТА проф. д-р Марияна Стойчева-Въртигова, началник на Инфекциозна клиника към Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив.
От началото на месеца в лечебното заведение са приети 12 души с диагноза менингит, а в момента се лекуват десет човека. Те са на възраст от година и половина до 82 г., уточни проф. Стойчева.
Четири от децата са с вирусен менингит. Пациентите са от пловдивския регион, но нямат връзка помежду си. Затова на този етап не може да се говори за епидемия, подчерта проф. Стойчева.
Изследват се хората, които са били контактни със заразените.
"Менингитите са различни, с различни причинители, затова е грешка да ги обединяваме, въпреки че имат едно и също клинично протичане", изтъкна проф. Стойчева. Някои от заболяванията са причинени от стрептококи, други от стафилокок или менингокок.
Симптомите на опасното заболяване са температура, главоболие и повръщане, поясни лекарката. Родителите на по-малки деца, които не могат да се оплачат, трябва да наблюдават малките дали се държат да главата, дразни ли ги шумът, молят ли да се изключи телевизора, крият ли се под възглавницата. Друг много характерен симптом е ако се страхуват от слънцето и светлината, които ги дразнят.
Бебетата също могат да заболеят, предупреди началникът на Инфекциозна клиника. Родителите трябва да наблюдават фонтанелата на кърмачетата - когато не се е затворила, тя е напрегната и изпъква над нивото на останалите черепни кости. Това се усеща при допир, казва лекарката. И предупреждава, че менингитът може да започне с не толкова типични симптоми - диария, обриви, ангина с мехурчета по лигавицата на устата и по гърлото.
Тогава децата трудно преглъщат, чувстват болки, парене - при всеки човек инфекцията протича различно, обясни проф. Стойчева. Тя успокои, че броят заболели е нормален за сезона, в други години по това време е имало много повече болни.