"По следите на забравените" е спортна рубрика на Actualno.com, в която търсим историите и съдбите на спортисти, останали в сянката на времето.
Сериалът „Доктор Хаус“ бе любим на милиони зрители. Предполагам, че всички знаят за какво става дума в него, дори и да не са го гледали. Синтезирано звучи така – гений в медицината, спасява човешки животи като поставя диагнози на редки заболявания, които неговите колеги така и не успяват да „хванат“. В главната роля е британският актьор, музикант, писател и комик Хю Лори. Сериалът бе на екран в продължение на 8 сезона и спечели сърцата на феновете. Хю Лори пък стана един от най-разпознаваемите актьори в световен мащаб.
В днешната рубрика обаче няма да говорим за Хю Лори. Е, ще го споменем тук-там, но ще стане въпрос за човека, без когото нямаше да има нито Хю Лори, нито Доктор Хаус. А именно бащата на актьора - Уилям Джордж Рандал Мъндел Лори. Или по-познат като Ран Лори.
Уилям Лори е един от най-легендарните британски гребци
Ран Лори е роден на 4 май 1915 година в град Гранчестър. Докато е ученик се захваща с един от спортовете, които британците ценят най-много – академично гребане. Той продължава да се занимава с аристократичния спорт и в колежа като става част от отбора на Кеймбридж. Между 1934-та и 1936-та Лори и съотборниците му печелят три поредни регати срещу големите си съперници от Оксфорд.
Отличните му изяви не са незабелязани и той става част от олимпийския отбор на Великобритания по време на Игрите в Берлин през 1936 година. Ран гребе заедно със седем свои съотборници в състезанието на осморка разпашно. За съжаление на островитяните обаче те завършват на четвърта позиция и се разминават с медалите. Малко след Олимпийските игри Лори е назначен за регионален управител на провинция Няла в Судан, който по онова време е колония на Англия. Той работи и като общопрактикуващ лекар.
През 1948-ма Лори печели златен медал от Игрите в Лондон
Ран Лори обаче не изоставя гребането. През 1938 година той и верният му другар Джак Уилсън печелят регатата Хенли Роял в клас двойка разпашно без рулеви. На 1 септември 1939-та обаче започва Втората световна война. През 1944-та Ран се жени за Патриша Лейдлоу – майката на Хю Лори. По време на опустошителната война Ран и Уилсън не се занимават с гребане, но след нейния край през 1945-та те отново се захващат с любимия си спорт.
През 1948 година Лори и Уилсън печелят за втори път регатата Хенли Роял, а месец по-късно представят Великобритания на Олимпийските игри в Лондон. Двойката отново демонстрира страхотна форма и взима златния медал в техния клас. Самият Ран споделя, че това е най-доброто им гребане някога. Лори и Уилсън пък получават прякора „Пустинните плъхове“ заради времето прекарано в Судан.
Постижението на Ран Лори и Джак Уилсън е историческо
Постижението на Ран Лори и Джак Уилсън е историческо, тъй като Великобритания не успява да спечели златен медал на двойка разпашно без рулеви в следващите 40 години. Все пак на Олимпийските игри в Сеул през 1988 година Стив Редгрейв и Анди Холмс успяват да стъпят на върха.
След края на състезателната си кариера Лори става съдия на регатата Хенли Роял. Между 1975-та и 1986-та той дори е част от ръководството на надпреварата. През 1959 година пък се ражда най-малкото му дете – Хю Лори. Подобно на баща си Хю също започва кариера в гребането. Бъдещата звезда печели националната титла при младежите през 1977-ма и представя Великобритания на Световното първенство за младежи и девойки през същата година. През 1980-та Хю Лори и неговият съотборник Джей Си Палмър завършват втори в регатата Хенли Роял.
Хю Лори се отказва от гребането заради заболяване
Хю се готви да се превърне в следващия олимпийски гребец във фамилията, но трябва да се откаже от спорта, след като е диагностициран с инфекциозна мононуклеоза. Така той решава да стане актьор, след като посещава часове по актьорско майсторство. След това става част от небезизвестната комедийна група Монти Пайтън, а останалото – вече го знаете – редица роли, пари, слава и...Доктор Хаус.
Ран Лори обаче така и не успява да стане свидетел на големия пробив на своя син на телевизионния и кино екран, тъй като умира през 1998-ма на 83-годишна възраст. Лодката, с която с Уилсън печелят златния медал на Олимпийските игри в Лондон пък е изложена в „Речния и гребен музей“, който се намира на Темза в Лондон. Ран Лори завинаги ще остане в сърцата на британците и феновете на гребането, но също така и на тези на Доктор Хаус, тъй като без него емблематичният герой можеше и да не съществува.
Автор: Бойко Димитров
ОЩЕ от „По следите на забравените“: Великият световен шампион на България, който е автор на най-крилатата ни фраза в спорта
Очаквайте статии от рубриката "По следите на забравените" всеки петък в 07:00 часа в Actualno Sport!
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!