Броят на новите случаи на коронавирус намаля и като абсолютно число, и като процент, сочат данните на Единния информационен портал. 55 са новите заразени, като те бележат спад от 142 спрямо предходния ден, когато имаше 197 случая.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Окончателно: Без карантина за болните от коронавирус (ВИДЕО)
За последното денонощие са направени общо 584 теста (PCR и антигенни), което е с 1378 по-малко спрямо 1962 проби при предишния отчет. Така процентът се променя от 10,04% до 9,41 на сто.
Още: Проф. Кантарджиев: Очакваме все повече болни от COVID-19, септември бяха 10 пъти по-малко
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
За деня има направени 538 антигенни теста, от които положителни са 55, т.е. 10,22%. PCR тестовете са 46, като няма открити случаи с този вид проби.
Още: Какво знаем за новите доминиращи варианти на COVID-19: Говори вирусолог от САЩ (ВИДЕО)
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Най-много случаи са открити в София-град - 23. В 13 области няма открити нови заразени.
Още: Личните лекари подкрепят отпадането на карантината за Ковид
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Общо потвърдените случаи са 1 327 081. Направени са 3 805 748 PCR и 7 657 678 антигенни теста (общо 11 463 426), като средният процент на положителните проби от началото на пандемията е 11,57 на сто - без промяна на дневна база.
Още: COVID-19 протича по-леко, но може да доведе до проблеми със слуха
Активните случаи се увеличават и вече са 4199 - с 52 повече. Според експерти, огромният спад в началото на юли 2022 година, когато в рамките на две седмици броят на активните инфекции намаля с около 90 000, се обяснява с факта, че е имало много неотчетени оздравели пациенти през изминалите две години и особено по време на пиковете на предишните вълни, когато областните РЗИ-та бяха изключително натоварени, заради което не се отчитаха реалните бройки и сега този показател се поправя.
Спад обаче има в броя на хоспитализираните лица, като те вече са 378 - с 3 по-малко (2 нови са постъпили в болници, 5 са изписани). За сравнение при най-тежките дни на пандемията през април 2021 година в болници се лекуваха над 10 500 души. Пациентите, настанени в интензивни отделения, са 33 - без промяна на дневна база. Именно заетостта на интензивните легла е един от основните критерии за затягане на мерките у нас, а не както досега броят заразени лица или активните случаи.
ОЩЕ: Влизане с взлом. Учени за първи път заснеха как коронавирусът заразява клетката (ВИДЕО)
В тази връзка в Единния информационен портал се представят данни за заетостта на интензивните легла в петте клъстъра. Цялата страна е на Етап 0 - синя зона т.е. най-ниското ниво. Заради намаляването на натовареността в интензивните сектори, от 21 март 2022 г. зеленият сертификат отпадна напълно. А с идването на петия служебен кабинет, назначен от Румен Радев, стана ясно, че всяка седмица експертен съвет ще отчита най-важните данни и ще решава дали и какви мерки ще има.
Едва 3 са официално регистрирани като излекувани в последния отчет, като така общата бройка вече е 1 284 278. За последното денонощие няма отчетени смъртни случаи. Така броят на загубилите битката с вируса в България остава 38 604.
Още: Преносимо устройство открива вируса SARS-CoV-2 върху повърхности
Общо 26 730 медицински лица са сред официалните случаи на коронавирус, което означава, че няма нови. Под карантина са 375 души, като прави впечатление, че те са с 3824 по-малко от активните към момента случаи. Информацията за броя на хората, попаднали под карантина заради COVID-19, е достъпна тук, въпреки че според здравното министерство тя не е публична. Именно цифрата на карантинираните би следвало да се приема за ориентир относно реалния брой на активните случаи към момента в страната.
От здравното министерство представят данни и каква част от заразените, постъпилите в болница и починалите не са били напълно ваксинирани. През последното денонощие 60% от заразените не са били имунизирани. 100 на сто от хоспитализираните също нямат поставена ваксина.
Още: България ще достави само вече платените ваксини срещу COVID-19
Единният информационен портал предоставя данни и за поставените дози ваксини. До момента те са общо 4 716 339, което означава, че има 7 нови дози. От края на септември има значителен ръст в сравнение с предишните месеци, когато този брой рядко надхвърляше 20 на ден. Това се обяснява с първата доставка на ваксината срещу подварианта XBB 1.5 на Омикрон, за която специалистите уверяват, че предпазва както от него, така и от производните му, наречени Ерес и Перола.
Още: Нов вариант на коронавируса се появи във Великобритания
Според последния отчет 2 077 986 души или 31,96 на сто са със завършен имунизационен цикъл - поставени две иРНК дози или една на компанията "Янсен". Тази цифра отбеляза няколко драстични скокове и спадове през последните месеци, за които нямаше официално обяснение. На 13 юли хората с пълна имунизация намаляха с 13 364 спрямо предходния отчет. Данните отбелязаха спад и между 20 и 21 март с около 9000 души, а на 4 юли необяснимо се увеличиха с 13 385.
Още: СЗО отчете сериозен ръст на случаите на COVID-19 в света за 28 дни
1 002 820 души или 15,42 на сто пък са получили и бустерна доза, като най-много от тях са в столицата. Общо 130 250 души пък са си поставили от адаптираната срещу варианта Омикрон ваксина.
От 27 юни 2022 г. всички желаещи могат да си поставят и втора бустерна доза. Тя трябва да се направи най-малко 4 месеца след първия бустер при лица, чийто завършен ваксинационен курс е с двудозова ваксина. Всички лица на и над 18 г., които желаят да получат втора бустерна ваксина срещу COVID-19, могат да го направят във ваксинационните пунктове на РЗИ, кабинетите на общопрактикуващите лекари, както и в лечебни заведения за болнична и извънболнична медицинска помощ.
Още: В САЩ откриха тайна медицинска лаборатория, управлявана от китайска компания